Dev Bitcoin Vurgununun Perde Arkası! Neler Yaşandı?

Dev Bitcoin Vurgununun Perde Arkası! Neler Yaşandı?

Paylaş
BTC Piyasası: Dev Bitcoin Vurgununun Perde Arkası! Neler Yaşandı?

Kripto ‘Bonnie and Clyde’ ile tanışın. 30’lu yaşlarında evli bir çift, 2016 Bitfinex hack’inden 4,5 milyar dolar değerinde Bitcoin aklamakla suçlanıyor. ABD savcıları, Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan’ın bir casus romanındaki insanlar gibi davrandıklarını iddia ediyor. Yetkililer, New York’taki evlerinde 40.000 dolar nakit, 50 elektronik cihaz ve içi oyulmuş iki kitap buldu. Ayrıntılar için Kriptokoin.com okumaya devam etmelisiniz.

Bitfinex hackinde çalınan Bitcoin (BTC)’ler mi aklanıyor?

Kripto “Bonnie ve Clyde” olarak anılan 30’lu yaşlarında bir çift, 2016 Bitfinex hackinde çalınan 4,5 milyar dolar değerindeki yaklaşık 120.000 Bitcoin (BTC)’yi aklamak için komplo kurmakla suçlandıktan sonra hızla ilgi odağı oldular. ‘Dutch’ lakaplı Rus-Amerikalı Ilya Lichtenstein ve ABD doğumlu eşi Heather Morgan bu hafta Manhattan’da tutuklandı. ABD Adalet Bakanlığı, siber saldırıda kaybedilenlerin çoğunu geri alarak 3,6 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi.

BTC Piyasası: Dev Bitcoin Vurgununun Perde Arkası! Neler Yaşandı? 1

Kendisine ‘Wall Street Timsahı‘ diyen Heather Morgan, Razzlekhan adı altında TikTok’da rap müzik yapıyor. Kendisi aynı zamanda bir zamanlar işletmelerin siber suçlulardan nasıl korunabileceğine dair bir makale yazan bir Forbes yazarı. Ilya Lichtenstein’ın varsayılan Twitter hesabında Web3 ve kripto para birimi hakkında sık sık gönderiler bulunurken, LinkedIn hesabı bir Blockchain girişiminin danışmanı ve benzer projelerde yatırımcı olarak rolleri listeliyor.

Wall Street Timsahı ve Dutch, kara para aklamakla suçlanıyor

Hong Kong merkezli Bitfinex, Ağustos 2016’da bilgisayar korsanlarının o sırada yaklaşık 70 milyon dolar değerinde 120.000 Bitcoin çaldığını bildirdi. ABD makamları, davetsiz misafirin 2.000’den fazla yetkisiz işlem gerçekleştirdiğine ve nihayetinde toplanan Bitcoin’i Ilya Lichtenstein’ın elindeki bir cüzdana gönderdiğine inanıyor. Çifti siber saldırıyı gerçekleştirmekle suçlamadılar.

Yetkililer mahkeme dosyalamalarında, Ilya Lichtenstein’ın cüzdanından yaklaşık 25.000 Bitcoin transfer edildiğini, bazılarının da kendisi ve karısı tarafından tutulan hesaplara aktarıldığını söyledi. Kalan 94.000 Bitcoin ise, saldırıdan sonra orijinal olarak kullanılan cüzdanda tutulmaya devam etti.

BTC Piyasası: Dev Bitcoin Vurgununun Perde Arkası! Neler Yaşandı? 2

Çiftin on-line hesapları için arama izni olan özel ajanlar, orijinal cüzdanın özel anahtarlarını tutan Ilya Lichtenstein tarafından kontrol edilen bir hesaptan dosyalar aldı. Anahtarları bulmak çok önemli bir adımdı. Muhtemelen alıcının cüzdan adresini ortaya çıkardı ve ajanların aklama planını çözmesine yardımcı oldu. Bu, 94.000 Bitcoin’i kurtarmalarını sağladı. Adalet Bakanlığı, çiftin NFT satın alımları da dahil olmak üzere çeşitli sanal para birimi işlemleriyle uğraştığını söyledi. Ancak OpenSea hesapları artık silinmiş görünüyor.

Çift, iddiaya göre Bitcoin (BTC)’yi nasıl ‘akladı’?

Yetkililer, Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan’ın çok sayıda karmaşık yöntem kullandığını iddia ediyor. DOJ suçlamalarında, çiftin sahte hesaplar oluşturduğunu, birden fazla işlemi gerçekleştirmek için otomatik bilgisayar programlarını kullandığını ve fonları birkaç kripto borsasına yatırarak bunların izlenmesini zorlaştırdığını söylüyor. İddiaya göre, faaliyetlerini legal göstermek için ABD merkezli hesapları da kullandılar.

Perşembe günü yapılan 34 sayfalık yeni bir mahkeme, çiftin yeni kimlikler oluşturarak Bitcoin aklamadaki rollerini gizlemeye çalıştığını iddia etti. Savcılar, Lichtenstein ve Morgan’ın 2019’da Ukrayna’da bir ay geçirdiklerini ve faaliyetlerinin ‘zaman zaman bir casus romanının sayfalarından alınmış gibi göründüğünü’ söyledi. Morgan’ın dil öğrenirken Rusya’da yaşamaya hazırlandıkları düşünülüyor.

BTC Piyasası: Dev Bitcoin Vurgununun Perde Arkası! Neler Yaşandı? 3

Çiftin New York’taki dairesinde 5 Ocak’ta yapılan aramada 40.000 dolar değerinde nakit, 50’den fazla elektronik cihaz, içi oyulmuş iki kitap ve ‘telefon yakıcı’ etiketli bir çanta bulundu. Yetkililer, Lichtenstein’ın bulut depolama hesabına eriştiklerine inanıyor. Oradaki şifrelenmiş dosyalar, çeşitli hesapların bir elektronik tablosuna ve yetkililerin yasal olarak ele geçiremediği ek cüzdanlara sahip. Dosyalamada, ‘Bu dosyaların birçoğu, adlarında ‘dirty_wallet.dat’ gibi ‘kirli’ kelimesinin varyasyonlarını içeriyor.

Başka bir keşif, satılık pasaportlar veya kimlik kartları sunan çeşitli darknet satıcı hesaplarına bağlantılar içeren ‘passport_ideas’ adlı bir dosyaydı. Lichtenstein ve Morgan, kara para aklamak ve ABD’yi dolandırmak için komplo kurmakla suçlanıyor ve çiftin toplam 25 yıl hapis cezasına çarptırılması isteniyor. 14 Şubat’taki duruşmaya kadar gözaltında kalacaklar.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap