Dev Bitcoin ve ETH Opsiyonları Kapanıyor! Fiyatlar Ne Olur?

Dev Bitcoin ve ETH Opsiyonları Kapanıyor! Fiyatlar Ne Olur?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Bitcoin ve ETH Opsiyonları Kapanıyor! Fiyatlar Ne Olur?

Kripto para piyasası, değerli sayıda Bitcoin ve Ethereum opsiyonunun vadesinin dolacak olması nedeniyle büyük bir olaya hazırlık kademesinde. İşte detaylar…

Bitcoin ve Ethereum opsiyonları kapanıyor

Yatırımcılar Cuma günkü aylık vade bitiminden ABD Merkez Bankası’nın (FED) 3 Mayıs’taki faiz artırımı kararına kadar olan süreçte dalgalanmaya hazırlanıyor. Yatırımcılar BTC’nin 30.000 dolarlık ruhsal düzeyini geçmesini bekliyor. Ayrıyeten ETH’nin 2.000 doların üzerine çıkmasını umuyor. Lakin bu sırada Bitcoin ve Ethereum fiyatları satış baskısı yaşıyor. Piyasa, 28 Nisan’da sona erecek 3,1 milyar dolar pahasındaki 105,8 bin BTC opsiyonu ile büyük bir Bitcoin ve Ethereum opsiyonlarının sona ermesini bekliyor. Alım/satım oranı 0,86 olup, 56.908 adet alım ve 48.894 adet satım açık durumu bulunmakta. “Maksimum acı” noktası, en fazla sayıda opsiyon sahibinin kayıpla karşı karşıya kaldığı 27.000 dolarda. Şu anda BTC 29.500 dolar düzeyine yakın süreç görüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Bitcoin ve ETH Opsiyonları Kapanıyor! Fiyatlar Ne Olur? 1

Ayrıca, 1,55 milyar dolar kıymetindeki 807,2 bin ETH opsiyonunun da vadesi dolacak. Alım/satım oranı 0,78 olup, 452.633 adet alım ve 354.620 adet satım açık durumu bulunmaktadır. Azamî acı noktası 1.800 dolarda ve mevcut ETH fiyatı 1.900 doların üzerinde süreç görüyor. BTC’nin yükseliş trendi 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde bozulmadan kalsa da, volatilite piyasa üzerinde bir ölçü baskı yaratmaya devam edecek. CME FedWatch datalarına nazaran, ABD Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan daha artırması beklenmekte. Faizlerin 25 baz puan artırılma mümkünlüğü yüzde 88,6, artırılmama mümkünlüğü ise yüzde 11,4.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Bitcoin ve ETH Opsiyonları Kapanıyor! Fiyatlar Ne Olur? 2

DXY ve balinalar da hareket halinde

ABD Dolar Endeksi (DXY) de dalgalanma gösterdi. Bitcoin opsiyonlarının sona ereceği bu gün, 0,17 artışla 101,68’e yükseldi. Münasebetiyle, DXY’nin önümüzdeki hafta Fed faiz artırımı kararına kadar yükselmeye devam etmesi halinde BTC fiyatının düşmesi beklenmekte. Çünkü Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere BTC ve DXY, son vakitlerde karşıt korelasyon sergilemiştir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Bitcoin ve ETH Opsiyonları Kapanıyor! Fiyatlar Ne Olur? 3

Öte yandan, ETH fiyatı da balinaların satışları ve traderlar tarafından daha yüksek düzeylerde kâr elde edilmesi nedeniyle baskı altında kalabiliyor. Traderlar önümüzdeki günlerde dalgalanma beklediği için BTC ve ETH süreç hacmi 24 saat içinde düştü. Sonuç olarak, traderlar belirsizliğin ortasında şuurlu kararlar vermeyi umarak piyasayı dikkatle izliyor. Büyük ölçülerde Bitcoin ve Ethereum opsiyonlarının sona ermesi, piyasa için büyük ehemmiyet taşıyor. Öteki yandan beklenen ABD Fed faiz kararı nedeniyle önümüzdeki günler kripto piyasası için değişken olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap