DeFi’nin en büyük kreditörü sabit kripto para yarışına katıldı

DeFi’nin en büyük kreditörü sabit kripto para yarışına katıldı

Paylaş
BTC Piyasası: DeFi’nin en büyük kreditörü sabit kripto para yarışına katıldı

Investing.com – DeFi kesiminde şahıslar ortası kripto kredi sağlayıcısı olarak çalışan Aave, popülerliği her geçen gün artan sabit kripto para pazarına adım attı 

Aave, klasik bankaların merkezsiz finans versiyonu olarak faaliyet göstererek arz ve talebe bağlı oluşan faiz oranlarına nazaran kredi sağlayıcısı bir protokol olarak faaliyet gösteriyor. Ethereum ağı da dahil olmak üzere borç veren alanın en büyük protokolü Aave, 8 Blockchain ağında faaliyetlerini sürdürüyor.

Aave tarafından yayımlanan bir blog gönderisinde topluluğun iki yıldır kullanıcılar için bir ödeme katmanı olarak çalışacak, merkezsiz ve çok teminatlandırmış bir sabit kripto para üzerine çalışıldığı belirtildi. 

Uzun periyodik çalışmaların akabinde Aave, yeni sabit kripto varlığı GHO’yu duyurdu. GHO, Ethereum ağından piyasa sürülürken bir dolar sabit olacak, fakat destek varlık olarak Aave ağındaki kripto varlıklar kullanılacak. Algoritmik yapıda piyasaya sürülen GHO’nun böylelikle merkezi bir ihraççısı olmayacak. Aave topluluğu sabit kripto varlıkları, volatil olmaktan uzak halde Web3’ün ödeme katmanı olma potansiyelinin kıymetine vurgu yaparak bu projeye başladıklarını tabir ediyor. 

Bunun yanında algoritmik sabit kripto paralar geçen yıl sabitliğini kaybederek milyarlarca dolarlık ziyanı tetikleyen TerraUSD’den ötürü berbat bir üne sahip. O denli ki TerraUSD’nin sabitliğini kaybettikten sonra sıfırlanması birçok kripto şirketinin iflasına neden olurken DeFi kesimine de ağır bir darbe vurdu ve DeFi, hâlâ yaralarını sarabilmiş değil.

Bunun yanında Aave’nin rakibi MakerDAO ise algoritmik sabit kripto varlığı DAI’ı yıllardır muvaffakiyetle kullanmaya devam ediyor. Ayrıyeten sabit kripto para pazarının önderleri USDT ve USDC, popülaritesini koruyor. Bir dolar sabitli kripto varlıkların, en değerli özelliği ise merkezi bir otorite tarafından yönetilmesi ve rezervlerinde nakit ve nakit gibisi varlıklar bulundurması.

Algoritmik sabit kripto para piyasası genişliyor

GHO ise Dai emsal bir yapıda yönetilecek olup merkezi bir kuruluşa sahip değil, fakat AaveDAO, varlığı merkezsiz bir özerk kuruluş olarak yönetecek. Protokolün sabit varlığının piyasaya yalnızca 3 gün evvel sürülmesine karşın son bilgilere nazaran 2,5 milyon dolarlık sermaye çekmeyi başardı.

Aave’nin V3 piyasasında listelenen GHO, USDT, USDC ve DAI sabit varlıklarıyla birlikte AAVE ve ETH’nin teminat gösterilmesiyle alınabiliyor. Kripto varlığın sabitliğini riske etmemek emeliyle çok teminatlandırılan GHO için sunulan rezerv, böylece sirkülasyondaki GHO’nun hayli üzerinde bulunuyor.

Aave topluluğu, yapılan açıklamaya nazaran GHO’nun arzını 100 milyon adet olarak belirledi ve iki günde bu arzın %2,5’i basılmış oldu. Fakat üst hudut ilerleyen periyotlarda AaveDAO’da yapılacak oylama sonucunda artırılabilir.

DeFi alanındaki sabit kripto para projelerinden bir başka ise geçtiğimiz aylarda Curve Finance tarafından piyasaya sürülen sabit varlık crvUSD oldu. crvUSD, 2 ayı aşkın müddettir piyasada bulunurken şimdiye kadar 82 milyon doların üzerinde basıldı. Bunun yanında bu yılın başında Cardano ağında Coti tarafından geliştirilen sabit varlık DJED ise 13 milyon dolara yakın bir piyasa kıymetine sahip. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap