DeFi Tarihinin En Büyük 2. Hacki: Bu Altcoin’ler Çalındı!

DeFi Tarihinin En Büyük 2. Hacki: Bu Altcoin’ler Çalındı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: DeFi Tarihinin En Büyük 2. Hacki: Bu Altcoin’ler Çalındı!

Bilgisayar korsanları, Ethereum-Solana köprü protokolü Wormhole’dan en az 120.000 ETH çaldı. Bu DeFi için tarihteki en büyük 2. hack olayına işaret ediyor. Birincisi ise Ağustos 2021’de Poly Network’e yapılan hack saldırısıydı. Saldırıda lider altcoin ETH’den çalındı.

  • Blockchain köprü protokolü Wormhole, en az 120.000 ETH’nin çalınmasıyla sonuçlanan bir saldırı yaşadı.
  • Bu miktar 322 milyon dolar değerinde; Daha önceki tahminler, saldırının değerini 256 milyon dolar olarak belirlemişti.
  • Wormhole, saldırganla iletişim kurmaya çalışıyor ve fonların iade edilmesi durumunda 10 milyon dolarlık bir ödül teklif etti.

Çeşitli raporlara göre, bir saldırgan 322 milyon dolarlık ETH için köprü protokolü Wormhole’dan yararlandı. Kriptokoin.com olarak, detayları sizler için derledik, birlikte konuyu inceleyelim…

Ulaş Utku Bozdoğan: DeFi Tarihinin En Büyük 2. Hacki: Bu Altcoin’ler Çalındı! 1

DeFi protokolü Wormhole hacklendi: Bu altcoin çalındı!

Wormhole, saldırının değerini mevcut fiyatlarla 322.952.400 dolar olan 120.000 ETH’e olarak belirledi. İlk raporlar, saldırının değerini 80.000 ETH olarak belirledi. Daha sonra The Block’tan Steven Zheng, çalınan miktarın “80.000 lider altcoin ETH’den çok daha fazla” olduğunu belirtirken, bu sitedeki bir makale saldırının değerini 93.750 ETH veya 256 milyon dolar olarak tahmin etti.

Bu küçük tahminlerin, Solana‘da wrapped ETH (wETH) olarak tutulan çalıntı fonları hesaba katmadığı görülüyor. Ne olursa olsun, saldırıda çalınan para miktarı onu yakın tarihin en büyük DeFi saldırılarından biri yapıyor. Diğer büyük saldırılar arasında geçen Ağustos ayında Poly Network’e yapılan 611 milyon dolarlık bir saldırı yer alıyor. Cream Finance ve BadgerDAO da 2021’de 120 milyon doların üzerinde hırsızlıktan zarar gördü.

Ulaş Utku Bozdoğan: DeFi Tarihinin En Büyük 2. Hacki: Bu Altcoin’ler Çalındı! 2

Henüz resmi açıklama yok! Neler oluyor?

Wormhole’un resmi Twitter hesabı, saldırının ayrıntılı bir açıklamasını yapmadı, ancak ağın “potansiyel bir istismar gördüğü için bakım için kapalı olduğunu” belirtti. Başka yerlerde Wormhole geliştiricileri, bir Blockchain mesajı aracılığıyla saldırganla iletişim kurmaya çalıştı. Ekip üyeleri bir “beyaz şapka anlaşması” yaptı ve saldırgana istismar stratejilerini ortaya çıkarması ve çalınan fonları iade etmesi için 10 milyon dolar teklif etti. Bu mesaj ayrıca, saldırganın Wormhole’un Solana VAA’sının doğrulamasından yararlanarak yeni tokenler basabildiğini de söylüyor.

Wormhole, başta Ethereum ve Solana olmak üzere çeşitli Blockchain’ler arasında köprü görevi gören bir protokoldür. Kullanıcıların bu Blockchain’ler arasında fonları hızlı ve kolay bir şekilde taşımasına olanak tanır. Bu arada, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ocak ayı başlarında zincirler arası köprülerin eksiklikleri konusunda uyardı ve bu tür protokollerin doğasında bulunan güvenlik risklerine dikkat çekti.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap