Dark Web’te Uyuşturu Satıcılarına Yapılan Operasyonda 20 Milyon Değerinde Bitcoin Elde Edildi!

Dark Web’te Uyuşturu Satıcılarına Yapılan Operasyonda 20 Milyon Değerinde Bitcoin Elde Edildi!

Paylaş
Dark Web’te Uyuşturu Satıcılarına Yapılan Operasyonda 20 Milyon Değerinde Bitcoin Elde Edildi!

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi (DEA) ve Yurtiçi Güvenlik Soruşturmaları (HSI) gibi diğer devlet kurumlarıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 35 dark web tacirini tutukladı.

Gizli operasyonlar, yasadışı ürün satıcılarını tanımlamayı başarabildikleri dark web pazarlarında para aklayıcıları olarak kendilerini tanıtan ekip başarılı bir operasyon yürüttü. Kripto sektörü genellikle dark web üzerinde uyuşturucu veya silahla ödeme yapmak için bir araç olarak Hollywood ve popüler medyada gündem olsa da, gerçekte tüm BTC işlemlerin yüzde 1’den azı yasadışı faaliyetlerin finansmanı için kullanılıyor.

Bununla birlikte, dark net hala var ve bazı iddia edilen suçlular hapis cezası ile karşı karşıya gelecek. Resmi açıklamaya göre, yetkililer toplamda yaklaşık 20 milyon dolar değerinde bir bombaatar, uyuşturucu, hap baskı makinesi ve 2000 BTC artı diğer dijital para birimleri de dahil olmak üzere 3.6 milyon dolarlık USD ve altın ve bir grup silah ele geçirdi.

Başarısı üzerine konuşan  operasyonun Başsavcı Yardımcısı Rod J. Rosenstein’ın “Karadağ’da güvende olduklarını düşünen suçlular yanlış düşünüyorlar. Ağlarını açığa çıkarabiliriz ve onları adalete teslim etmeye kararlıyız. Bugün, 35’den fazla iddia edilen Darknet satıcılarını tutukladık. Silahlarını, uyuşturucularını ve 23,6 milyon dolarlık kötü kazanımlarını ele geçirdik” dedi.

HSI Yönetici Direktör Yardımcısı Derek Benner şunları ekledi:

“The Darknet sürekli değişiyor ve gittikçe daha da karmaşıklaşıyor, bu platform yasadışı öğeleri satanların yerini daha da karmaşıklaştırıyor. Ancak bu durumda HSI özel ajanları, kar amacı güden bağımlılık yaratan ilaçlar satan satıcıları bulmak için siber yeraltı dünyasında dolaşabildiler. […] HSI, Darknet’e sızdı ve ülke çapındaki kolluk kuvvetleri ile birlikte, her suçlunun kanunun yasaya uygun olduğunu bir kez daha kanıtladı.”

El konulan BTC ve diğer dijital paraların büyük bir çoğunluğu, tutuklanan 35 tedarikçiden 2’sine – Maryland sakinleri Ryan Farace ve Robert Swain’e aitti. İddianameye göre,

“Farace, alprazolam tabletleri, Bitcoin karşılığında dark web üzerinden satış yoluyla dağıttı. Farace ve Swain, yasadışı fonların kaynağını ve mülkiyetini gizlemek için tasarlanmış finansal işlemlerle ilaç gelirlerini akladı.”

Bu, ABD yetkililerinin BTC ve diğer kripto para birimlerini dark web operasyonunda ilk kez ele geçirmesi değil. En kayda değer olay, günümüzün en büyük karanlık internet pazar yeri olan şimdiki Çöken İpek Yolunun sahibinin tutuklanmasıydı. Bu yılın başlarında ABD Marshal Servisi tarafından 3,800’ün üzerinde BTC açık artırması yapıldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap