DApp Pazarının Büyümesi Google ve Apple’ı Endişelendiriyor

DApp Pazarının Büyümesi Google ve Apple’ı Endişelendiriyor

Paylaş
DApp Pazarının Büyümesi Google ve Apple’ı Endişelendiriyor

Kriptokoin – DApp tarayıcısı MetaMask Google Play Store’dan kaldırıldıktan sonra, Apple benzer bir hamlede bulunmaya çalıştı ve DApp tarayıcı özelliğini iOS uygulamasından kaldırmak için kripto borsası Coinbase’i zorladı. Birçoğu bunu açık sansür ve kripto endüstrisi için bir tehlike olarak görse de aslında bu durum DApp pazarının çok büyüdüğünü gösteriyor. Böyle bir gelişme de hem Google’ı hem de Apple’ı riske atıyor.

Teknoloji Devleri Kripto İçeriklerine ve Şirketlerine ZararVeriyor

Sansür sorunu kripto endüstrisinde kalıcı bir sorun halinegelmiş durumda. Ancak bunların çoğu hükümetlerden ve finansal düzenleyicilerdengeldiği hesaba katıldığında muhtemelen çok az kimse dünyanın en büyük teknolojişirketlerinden bazılarının endüstriyi çökertebilecek hamle yapabileceklerini düşünür.

Kriptoyla ilgili içerikleri sansürlemeyle ilgili ilk haberler, dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube’dan geldi. Birçok kullanıcı, yeni YouTube yönergelerinin geriye dönük olarak uygulandığını söyleyerek kripto ve Bitcoin ile ilgili videolarının işaretlenip platformdan kaldırıldığını belirterek bu durumdan şikayetçi oldu.

Aynı hafta Google, Ethereum cüzdanını ve merkezi olmayan uygulama tarayıcısı MetaMask’ı Google Play Store’dan yasakladığını açıkladı. Teknoloji devi finansal hizmetler politikalarında şunları söyledi:

“Cihazlarda kripto para birimi kullanan uygulamalara izinvermiyoruz. Kripto para biriminin madenciliğini uzaktan yöneten uygulamalaraizin veriyoruz. ”

DApp’ler Apple’ın ve Google’ın Pazardaki Hakimiyetini Tehdit Ediyor

MetaMask ekibi, Google’ın kararına itiraz ettiklerini, ancak bunun da reddedildiğini söyledi. Şirket, Google’ın uyguladığı politikayı anlamadığından veya “yazılı olmayan bir politika” uygulayıp uygulamadığından hala emin değil.

Ancak, kripto sansürü örnekleri yalnızca Google’da gerçekleşmiyor. Apple, Coinbase’e politikasına uymadığı takdirde kaldırılabileceği konusunda uyarıda bulundu. Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong’a göre Coinbase’e DApp tarayıcı özelliğini iOS cüzdan uygulamasından kaldırması talimatı verildi. Armstrong bir Reddit gönderisinde şunları söyledi:

“Bu, finans alanında önemli bir yenilik alanı ve buteknolojinin birçok geliştiricisi ve erken uygulayıcısı, bu uygulamalarda artıkApple mobil cihazlarında kullanamayacakları milyonlarca dolar değerinde kriptoparaya sahip. Mağaza politikası devam ediyor. ”

Tıpkı Google’ın onlardan önce yaptığı gibi, Apple da DApp’inplatformunda kullanımını ortadan kaldırmaya hazır görünüyor. Birçoğu bunubirçok şirketin ve DApp’in geleceğini tehdit edebilecek rahatsız edici birsorun olarak görse de, bu olaylar DApp pazarının ne kadar büyük olduğunugösteriyor.

DappRadar 2019 dapp Endüstri İncelemesine göre, Ethereumdapp ekosistemi bu yıl önemli bir büyüme gösterdi. Bu, bu yıl çalkantılı pazarve platformu çevreleyen bazı tartışmalar göz önüne alındığında dikkate değerbir başarı. 2019 boyunca, Ethereum dapp ekosistemindeki günlük aktif benzersizcüzdanlar yüzde 118 artarken, ABD doları cinsinden günlük değeri yüzde 166arttı.

Bununla birlikte, ekosistemin gördüğü en büyük büyüme hacimde gerçekleşti. DappRadar 2019’da tüm Ethereum dapp’leri için ETH tokenlarında toplam değerin USD değeri olarak % 202 artışla 1.8 milyar $ olduğunu bildirdi. Oldukça rekabetçi ve hala nispeten genç olan ekosisteme neredeyse 2 milyar dolar kilitlendiği hesaba katııldığında, hem Apple’ın hem de Google’ın kullanıcılarının dapp’ler ile olan bağlantısını neden sınırlamak istedikleri şaşırtıcı gelmiyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap