Danske Bank -%1 faiz uygulayacak: “Dünya görülmemiş bir dönemden geçiyor”

Danske Bank -%1 faiz uygulayacak: “Dünya görülmemiş bir dönemden geçiyor”

Paylaş
BTC Piyasası: Danske Bank -%1 faiz uygulayacak: “Dünya görülmemiş bir dönemden geçiyor”

Son dönemde negatif faiz politikasını benimseyen ülkelerden biri olan Danimarka’da ülkenin en büyük bankalarından Danske Bank negatif faiz uygulayacağı bakiye seviyesini düşürdü. Banka bundan sonra 250 bin Danimarka kronu yerine en az 100 bin Danimarka kronu (12 bin dolar) bakiyesi olan mevduat hesaplarına eksi faiz uygulayacak.

Yerel medyadaki haberlere göre Danske Bank bu uygulamasını resmi bir basın açıklamasıyla duyururken, 0,6 negatif faiz uygulanacağı belirtildi. Dolayısıyla 200 bin krounluk bir hesaptan bankaya yılda 600 kron ödenecek. 100 bin kronluk limit, şu anda sadece bankayı birincil bankası olarak kullanan ve maaş hesabı bulunan müşteriler için geçerli olacak. Bunun dışındaki müşterilerin mevduat hesaplarına uygulanacak negatif faiz için herhangi bir limit bulunmuyor. Yani bu kişilerin her seviyedeki bakiyesi için negatif faiz uygulanıyor.

Özellikle dünyanın birçok bankasının da içinde bulunduğu para aklama skandalının ardından ABD’nin 1.6 milyon dolarlık ceza talep ettiği bankanın, özel müşterilerden sorumlu yöneticisi olan Mark Wraa-Hansen dünyanın şu anda, daha önce görülmemiş bir dönemden geçtiğini ve bu faiz oranlarının da kısa sürede değişmesinin mümkün görünmediğini belirtti.

Şirketler için negatif faiz eksi yüzde 1’e kadar çıkıyor

Banka ayrıca kendisinde hesabı bulunan şirketler için de negatif faiz oranını artırma kararı aldı. Şirketler için negatif faiz oranı, yapılan işin ve fonun büyüklüğüne göre -0.6 ile -0.75-1 arasında değişebilecek.

Geçtiğimiz günlerde ABD Merkez Bankası FED, faiz oranını 0 ile 0.25 arasında tuttuğunu açıklamıştı. Danimarka dışında İsviçre, Japonya ve Avrupa Merkez Bankası da negatif faiz politikası uyguluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap