Danimarka’nın en büyük bankasından kripto paralara ‘şu an için’ ret

Danimarka’nın en büyük bankasından kripto paralara ‘şu an için’ ret

Paylaş
Uzman Coin: Danimarka’nın en büyük bankasından kripto paralara ‘şu an için’ ret

Bankadan bugün yapılan açıklamada, ilerleyen dönemde gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla bu kararın yeniden gözden geçirileceği belirtildi. Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan Danske Bank’tan kripto paralarla ilgili açıklama geldi.

Finansal suç endişeleri…

Banka müşterilerinden yoğun şekilde gelen sorular üzerine yapıldığı belirtilen açıklamada, blokzincir teknolojisi ve kripto paraların gördüğü ilgiye dikkat çekildi:

“Dijital varlıklar finansal sistemde önemli bir yenilik yaratmıştır. Başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere kripto paralar son yıllarda yatırımcılardan ve medyadan çok ciddi ilgi görmüştür. Bu konuda, hem müşterilerimizden hem de medyadan sürekli olarak sorular alıyoruz. Tüm iyi özelliklere rağmen kripto paralar sürekli olarak şeffaf değillerdir ve para aklama ile diğer finansal suçlar konularında kontrol edilmekten uzaktırlar. Denetlemeler parça parça yapılabildiği için müşteri koruması da sağlanamayabilir”

“Volatilite, enerji tüketimi sebebiyle tavsiye etmiyoruz”

Kripto paraların fiyatlarının tahmin edilemez bir yapısının olduğu belirtilen açıklamada ayrıca son dönemin tartışılan konusu enerji tüketimi hakkında da değerlendirme yapıldı:

“Kripto paraların volatil, fiyatlarının da tahmin edilemez olmasından ötürü yatırımcılar piyasa dinamiklerini anlamakta zorlanıyorlar. Buna ek olarak, kripto para işlemleri çok ciddi bir bilgisayar gücüne ihtiyaç duyar ve aşırı enerji harcanmasına enden olur. Ve bu durum sürdürülebilir büyümeyi teşvik etme hedefimizle bağdaşmadığı için müşterilerimize bu tür bir yatırımı tavsiye etmiyoruz. Şu anda kripto para varlıkları ve onların ticareti Danske Bank platformlarında yer almamaktadır.”

Banka açıklamasında ayrıca AB Kripto Varlık Piyasa Regülasyonları’nı desteklediklerini belirtierek, bu çalışmaların ileriki dönemde piyasayı daha oturaklı hale getireceğini bildirdi.

Danske Bank, banka kartı ile yapılan kripto para alımlarının önünde ise herhangi bir engel bulunmadığı bilgisini verdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap