Cumhurbaşkanlığı Yetkilisinden Dikkat Alımlı Metaverse Açıklamaları!

Cumhurbaşkanlığı Yetkilisinden Dikkat Alımlı Metaverse Açıklamaları!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Cumhurbaşkanlığı Yetkilisinden Dikkat Alımlı Metaverse Açıklamaları!

Geçtiğimiz haftalarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK), metaverse ve kripto paraları konu almış ve toplum hayatına yönelik etkilerini tartışmıştı. Kripto para piyasasında hızla benimsenen metaverse projeleri, siyasi partilerin gündemine de hızla sızıyor. Bu bağlamdaki son gelişme, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Bilgi Tasavvurumuz: Dün ve Bugün” başlıklı açılış konferansındaki açıklamaları. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

İbrahim Kalın’dan metaverse açıklamaları

İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) Bahar Dönemi “Bilgi Tasavvurumuz: Dün ve Bugün” başlıklı açılış konferansına katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, metaverse tanımından ve geleceğinden şu ifadelerle bahsetti:

Bugün varlık kelimesinin yerini gerçeklik kelimesi aldı. Bugün vücuttan değil, realiteden bahseder hale geldik. Realite, gerçeklik olarak ifade ettiğimiz bu kavram ise son derece elastik, her şekle girmeye uygun bir tasavvuru ifade ediyor. Öyle ki bugün artık sanal, güçlendirilmiş, karma, genişletilmiş, alternatif gerçeklik derken bütün bunlar bizi metaverse’e götürüyor. Tek bir dünya kavramından çoklu dünyaların olduğu sonsuz evren tasavvuruna geçmişken, şimdi bir başka gerçeklik tanımı olan metaverse ile karşı karşıyayız.

Ulaş Utku Bozdoğan: Cumhurbaşkanlığı Yetkilisinden Dikkat Alımlı Metaverse Açıklamaları! 1

Yukarıdaki ifadelerinde gerçekliğin yeniden inşa edildiğine dikkat çeken Kalın, metaverse hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ekliyor:

Değişimin hızı artık o kadar arttı ki geçmişte yüz yılda yaşanan değişimleri artık on yıllarda yaşıyoruz, on yıllarda yaşanan değişimleri ise birkaç yılda yaşar hale geldik. Bu yeni kavramlar dünyamızı giderek daha da şekillendiren araçlar haline gelecek. Artık kendi elimizle ürettiğimiz araçların, teknolojilerin, enstrümanların esiri haline gelmeye başladık. Bunlar üzerinde düşünmemiz gerekiyor.

Çalıştay düzenlemeleri

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, MÜSİAD’ın Blockchain teknolojisinin İslami açıdan durumunu değerlendirdiği Konya toplantısında, metaverse ve kripto paraların gerçek kullanım durumları değerlendirildi. Toplantıda “metavarse” başlığını üstlenen İslam Ekonomisi ve Finans Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Hüseyin Ergun, toplumun bir kısmının kalıcı olarak meta dünyaya geçeceğini ve gerçeklerle bağların kopacağını ifade etti. İbrahim Kalın’ın açıklamaları da, metaverse ile ilgili daha derin araştırmaların yapılmasını içeriyor. Geçtiğimiz haftalarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından metaverse hakkında çalıştay düzlenmeleri yapılması için bir talimat verildi.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap