CryptoPunk NFT’leri Nelerdir? Hangileri Kapış Kapış Gidiyor?

CryptoPunk NFT’leri Nelerdir? Hangileri Kapış Kapış Gidiyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: CryptoPunk NFT’leri Nelerdir? Hangileri Kapış Kapış Gidiyor?

Blockchain tabanlı koleksiyonların dünyası, yatırımcılara birçok seçenek sunuyor. Bitcoin dünya çapında en popüler kripto para birimi olmasına rağmen, diğer coin ve token’ler farkı hızla kapatıyor. Bu yazıda, popüler CryptoPunk NFT koleksiyonunu inceleyelim ve en çok satılan parçalara göz atalım…

CryptoPunk NFT nedir?

CryptoPunks, Ethereum tabanlı dijital sanat eserleridir. Bunlar, NFT’lere özgü bir standart olan ERC-721 tabanlıdır. Her bir CryptoPunk koleksiyonun sanatı benzersizdir. Maddi olmasalar da, erken yatırımcılarına herhangi bir ücret ödemeden verilen 10.000 adet parçadan oluştuğu söyleniyor. Bu şanslı yatırımcılar, CryptoPunks parçalarını OpenSea gibi NFT platformları üzerinden satabilirler. Resmi web sitesi, tüm CryptoPunk NFT’lerinin toplam satış değerinin, 2022 Şubat ayında yaklaşık 2 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Bunun kaynağı, 24×24 piksel sanat karakterlerinden bazılarının milyon dolarlık satışlarıdır. Ancak NFT’ler, Coinbase gibi borsalarda satılan normal bir kripto para birimi gibi değildir. Bunun yerine, NFT’lerin her biri benzersizdir ve özelliklerini başkalarıyla paylaşmaz.

Ulaş Utku Bozdoğan: CryptoPunk NFT’leri Nelerdir? Hangileri Kapış Kapış Gidiyor? 1

Burada, bir NFT’nin Ethereum gibi bazı Blockchain ağlarında bir mülkiyet kaydı olduğunu ve gerçek değerin bu NFT’ye bağlı sanat eserinin değeri olduğunu belirtmek yerinde olacaktır. Örneğin, Florida’daki bir ev yakın zamanda NFT olarak satıldı. Alıcının ödediği fiyat ev içindi. Benzer şekilde, herhangi bir CryptoPunk NFT’nin fiyatı, doğrudan temeldeki sanatla bağlantılıdır. CryptoPunk’ların algoritmik olarak üretildiği söyleniyor ve bu sanat eserleri sanatseverlere hitap edebilirse, sahipleri faydalanabilir.

Hangi CryptoPunk NFT’leri rekor kırdı?

Raporlara göre, CryptoPunk #7523, geçen yıl Haziran ayında 11,8 milyon dolara satıldı. Bu satıştan önce CryptoPunk #3100 ve CryptoPunk #7804 de milyonlarca dolara satılmıştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: CryptoPunk NFT’leri Nelerdir? Hangileri Kapış Kapış Gidiyor? 2

Sonuç olarak

Görünüşe göre NFT’ler talep görüyor ve sanal bir arazi parselinden Jack Dorsey’in ilk tweetine kadar her şey NFT olarak satılıyor. CryptoPunks popüler bir örnek olarak verilebilir ve kripto dünyasında Bitcoin’den sonra ikinci olan Ethereum’un hizmetlerini kullanırlar. CryptoPunks, benzersiz özelliklerine bağlı olarak, fiyatı daha da yüksek seviyelere çıkarabilecek değerli bir dijital eser haline gelebilir. Bununla birlikte, Kriptokoin.com analizlerini aktardığımız birçok eleştirmen NFT’lerin aşırı yüksek fiyatlı olabileceğini ve Blockchain çılgınlığı tarafından yönlendirilebileceğini söylüyor. CryptoPunk ve diğer NFT projelerinin uzun vadeli uygulanabilirliği bir bekle ve izle oyunu olmaya devam ediyor.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap