“.Crypto” Uzantılı Alan Adları Geliyor! Opera İlk Adımı Attı

“.Crypto” Uzantılı Alan Adları Geliyor! Opera İlk Adımı Attı

Paylaş
“.Crypto” Uzantılı Alan Adları Geliyor! Opera İlk Adımı Attı

Opera yeni yaptığı bir duyuru ile Bitcoin yatırımcısı ve risk sermayedarı Tim Draper‘in de desteklediği Unstoppable Domains isimli teknoloji firması ile ortaklık imzaladığını açıkladı. Ortaklık kapsamında Opera bundan sonra “.crypto” uzantısına sahip alan adlarını kullanıma açacak.

26 Mart tarihinde hazırlanan bir basın açıklamasına göre bu da Opera aracılığıyla merkeziyetsiz internet sitelerinde gezinmeyi ve buna ek olarak kripto para ödemeleri yapmayı mümkün hale getirecek.Bunun yanı sıra blockchain tabanlı ve .crypto uzantılı alan adları direkt olarak kullanıcının kendisi tarafından depolanacak ve bilgileri depolayan ek bir kurum olmayacak.

Bulut tabanlı hizmet sağlayıcılarının da ortadan kaldırılması, sansürün de önüne geçmeyi amaçlıyor. Unstoppable Domains tarafından yapılan açıklamada bu gelişmenin zamanla internet hızını da etkileyeceği ve merkeziyetsiz ağ daha güçlü bir hala aldıkça hızın artacağı, DDoS saldırıları gibi olayların ise azalacağını vurgulandı.

Aslında Brave Browser da Opera gibi kripto para odaklı yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Brave’in geçtiğimiz günlerde milyonlarca kullanıcıya ulaştığını açıklaması ise söz konusu tarayıcıların yeni “moda” olabileceğini gösterdi.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap