Craig Wright-Kleiman davasında karar çıktı: 100 milyon dolar ödenecek

Craig Wright-Kleiman davasında karar çıktı: 100 milyon dolar ödenecek

Paylaş
Uzman Coin: Craig Wright-Kleiman davasında karar çıktı: 100 milyon dolar ödenecek

Uzun süredir kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright ile Bitcoin’in erken dönem geliştiricilerinden olan ve 2013’te hayatını kaybeden Dave Kleiman’ın temsilcileri arasındaki dava sonuçlandı.

170 milyar dolardan kurtuldu

Kasım ayında mahkemede duruşmaları görülmeye başlayan davada Craig Wright için olumlu bir karar çıktı denilebilir çünkü Wright, 100 milyon dolar ödeyecek olmasına rağmen çok daha büyük bir meblağdan kurtulmuş oldu. Dave Kleiman’ın miras hakkına sahip olan kardeşi Ira Kleiman, Wright’tan eski dönem Bitcoin’lerin şu anki değeri olan 25 milyar doların yanısıra, fikri mülkiyet hakkından doğan bir tazminat da talep ediyordu. Tüm rakam ise 179 milyar dolara kadar varıyordu.

“Mutluyum, ben dolandırıcı değilim”

Geçtiğimiz hafta karar vermekte zorlandığı belirtilen mahkeme jürisi, Wright’ın sadece bazı varlıkları üzerine geçirmesi konusunda suçlu bulunduğunu, başta Kleiman ile ortaklık olmak üzere diğer iddialarda sorumluluğu olmadığı kararını verdi. Kararın açıklanmasının ardından konuşan Wright, “Kendimi haklı ve mutlu hissediyorum. Ben bir dolandırıcı değilim ve hiçbir zaman da olmadım. Onlara, yıllar önce, kaç kez hatırlamıyorum, Kleiman’dan kalan Bitcoin’leri önerdim. Bitcoin’in 200 dolar olduğu zamanlardı. Alsalardı ne olurdu, matematiğini siz yapın” dedi.

“Karıma daha çok borcum var”

Wright, 100 milyon dolarlık ödemeyle ilgili olarak da şu anki eşine daha fazla borvu olabileceğini söyledi. Bu sözün sebebi ise Wright’ın hem şu anki karısı Ramona Watts hem de eski karısı Lynn Wright’ın, Kleiman’ın kardeşi Ira Kleiman’ın kontrol ettiği W&K Info Defense Research’te 3’te 1’lik hisse haklarına sahip olduklarını iddia etmeleri. Bu konuyla ilgili ayrı bir dava da devam ediyor.

Wright mahkemede birçok kez Kleiman ile arkadaş olduğunu ve onun kendisine Bitcoin white paper’ının yazılmasında yardım ettiğini ancak hiçbir şekilde ortaklık kurmadıklarını söylemişti. Kleiman’ın kardeşi olan Ira da, Wright’a 2018 yılında dava açmıştı.

Bitcoin’i tek başına yarattığını iddia ediyor

Bilindiği üzere Craig Wright uzun zamandır kripto para topluluğunda tartışılan bir isim ve kendisinin Satoshi Nakamoyo olduğunu iddia ediyor. Kleiman tarafı ikilinin Bitcoin’i birlikte yarattıklarını belirtirken, Wriht ise herhangi bir ortaklığın olmadığını Bitcoin’i tek başına yarattığını söylüyor. Jüri, Satoshi Nakamoto’nun kimliğiyle ilgili herhangi bir yorum ise yapmadı.

“Az önce 100 milyon dolar kazandık”

Kleiman tarafının avukatı olan Vel Freedman ise karardan mutlu olduklarını söyledi ve “Az önce 100 milyon dolar kazandık” dedi. Ancak davacı taraf, fikri mülkiyet hakları için 126 milyar dolar, geçmişten kalan Bitcoin’ler için 36 milyar dolar ve cezai zarar için de 17 milyar dolar talep ediyordu. İstenilen Bitcoin sayısı 1.1 milyon BTC’den de fazlaydı:

“Müşterimiz W&K Information Defense Research 100 milyon dolar kazandığı için mutluyuz. Craig Wright’ın yanlışlıkla şirketten Bitcoin bağlantılı varlıkları aldığının bir kararıdır bu… Uzun yıllar önce Wright, Kleiman ailesine kendisinin ve Dave Kleiman’ın Bitcoin’i yarattıklarını söylemişti. Ancak Wright hiçbir zaman Kleiman’ın haklarını ailesine vermedi. Bu karar, kripto para ve blok zinciri teknolojisi endüstrisi için de tarihi bir karardır”

Gerçek Bitcoin olmadıklarını söylemişti

Hatırlanacağı üzere birkaç duruşmada Wright, davacı tarafın bir bölümünün Kleiman’a ait olduğunu iddia ettiği bazı Bitcoin’lerin, aslında gerçekten Bitcoin olmadığını söylemişti. Bunların, 2011 ve 2012’de Dave Kleiman ile birlikte geliştirdikleri bir süper-bilgisayarın denenmesi için yaratılan “Test ağı Bitcoin’leri” olduğunu belirten Wright, hak iddialarını da kabul etmemişti.

Kararda “0 BTC” yazıldı

Davacı taraf, tazminatın hem fiat para hem de Bitcoin ile ödenmesini talep etse de jüri bu talebi de reddetti. Wright ödemeyi sadece fiat para ile yapacak. Kararda da “0 BTC” ibaresinin geçmesi de dikkat çekiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap