COSO, Blockchain’i Keşfeden İşletmelere Kılavuzluk Edecek

COSO, Blockchain’i Keşfeden İşletmelere Kılavuzluk Edecek

Paylaş
COSO, Blockchain’i Keşfeden İşletmelere Kılavuzluk Edecek

Treadway Komisyonu Sponsorluk Kuruluşları Komitesi (COSO),teknolojiyi benimsemeyi düşünen işletmeler için blockchain kurallarıyayımlamayı planlıyor.

Wall Street Journal’ın 27 Aralık’taki haberine göre,dolandırıcılıkla mücadele için kurulmuş olan komite, teknolojiyi kurum içisüreçlerine dahil etmeyi planlayan işletmelere ışık tutmak için blockchainkuralları hazırlıyor. COSO, kuralları 2020’nin ilk çeyreğinde yayınlamayı umuyor.

Kurallar, özellikle finansal hizmetler alanındakiyöneticileri ve tedarik zincirini geliştirmek için blockchain kullananişletmeleri hedeflemekte.

COSO Başkanı Paul Sobel, “Bunu düzgün bir şekilde kontrolettiğimizden emin olmak istiyoruz çünkü dağıtık defterler olunca dünyaya dahafarklı bakılıyor. Kendi sistemimizde bulunan bir şey değil,” dedi.

COSO tarafından hazırlanan kurallar, firmaların iç kontrololuşturmasını ve işletme risklerini idare etmesini amaçlamakta.

Juniper Research tarafından Kasım ayında yapılan biraraştırmaya göre IoT (nesnelerin interneti) sensörleri ve izleyicileriyle birleştirilmişblockchain teknolojisinin, tedarik zincirlerini basitleştirerekperakendecilerin giderlerini azaltacağı ve düzenleyici uyumunukolaylaştıracağını belirtildi.

Yine Kasım ayında, haberler göre Çin, blockchain teknolojisiyle ilgili patentler açısından ABD de dahil olmak üzere diğer tüm ülkelere üstün geliyor.2018 yılında kabaca 12.000 blockchain ile alakalı patent başvurusu vardı ve bunların %60’ı Çin’e aitti.

ABD merkezli piyasa istihbarat şirketi IDC tarafından yapılan bir araştırmaya göre Çin’in 2023 yılına kadar blockchain teknolojisine 2 milyar dolardan fazla yatırım yapacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap