Coinoxs Kurucusu Can Azizoğlu: İlerleyen periyotta şirketlerin Metaverse’e iştiraki tekrar artacaktır 

Coinoxs Kurucusu Can Azizoğlu: İlerleyen periyotta şirketlerin Metaverse’e iştiraki tekrar artacaktır 

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Coinoxs Kurucusu Can Azizoğlu: İlerleyen periyotta şirketlerin Metaverse’e iştiraki tekrar artacaktır 

Kripto para ekosisteminde yaşanan bir grup olumsuz gelişmelerin akabinde kripto para piyasalarında bir düşüş trendi başlamıştı. Bu düşüş trendiyle birlikte Metaverse ve NFT’lerde tepeyi gören kurumsal ilgide düşüş görüldü. Coinoxs Kurucusu Can Azizoğlu, ilerleyen devirde şirketlerin Metaverse’e iştirakinin tekrar artacağını söz etti. 

Günümüzde blockchain teknolojisinin sağladığı en farklı tecrübelerin başında Metaverse geliyor. Bilhassa pandemiyle birlikte insanların ve şirketlerin bu tecrübeye karşı duyduğu ilgi epeyce artış gösterdi. Fakat kripto para ekosisteminde yaşanan olumsuz olaylar piyasalara paralel bir formda Metaverse’e gösterilen ilgiyi de hem ferdi hem de kurumsal açıdan düşürdü. Tüm bunlar ise Web 3, NFT ve Metaverse üzere teknolojilerin akıbetine ait soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Şirketlerin Metaverse’te aktiflik düzenleyebilmesine yönelik çeşitli hizmetleri bulunan Coinoxs’un Kurucusu Can Azizoğlu, Metaverse’ün geleceğine ait değerlendirmelerde bulundu.

“Pandemiyle birlikte konutlara kapanılmasının akabinde insanlığın birçok alışkanlığı da değişime uğradı. Bugün birçok beyaz yakalı artık ya büsbütün uzaktan ya da hibrit olarak isimlendirdiğimiz vakit zaman ofisten vakit zaman da konuttan çalışılan bir model ile iş hayatına devam ediyor. Salgının başladığı birinci periyotlarda bu uygulamaların sürdürülebilirliği tartışılırken, biraz müddet geçmesinin akabinde Metaverse ortamında ofis oluşturulabileceğini konuşmaya başladık. Yeniden bu periyotta değerli hazır giysi markalarının Metaverse atılımlarıyla bu alana gösterilen ilginin perspektifi de epey genişliyordu.

Türk insanı Metaverse’ü sevdi

Ancak tabi Metaverse’e gösterilen ilginin sırf iş yapış biçimlerinde ve tüketim alışkanlıklarında yarattığı değişimden kaynaklandığını söylemek yanlış olur. Kripto para piyasalarının önemli bir yükseliş sergilediği bu devirde bilhassa ülkemizde Metaverse’e de bir yatırım aracı olarak bakıldı. “Fırsatı erkenden değerlendirme” niyetine sahip birçok insanın çeşitli platformlardaki emlaka gösterdiği talebin akabinde Türk insanı Metaverse’te en çok arsa alıp satan uluslardan biri haline geldi.

Kripto para ekosisteminde yaşanan aksiliklerin piyasalarda düşüşe sebep olmasıyla birlikte Metaverse’ü bir yatırım aracı olarak gören kitlenin de uzaklaştığını gördük. Tabi burada yaşanan ilgi düşüşüyle birlikte şirketlerin yaptıkları yatırımlar da epey ivme kaybetti. Lakin bu durumun Metaverse’ün sonunu getireceği çıkarımını yapmak çok gerçek olmaz. Zira blockchain teknolojisinin temelinde olduğu Web 3, NFT ve Metaverse üzere alanlar sahip olduğu avantajları kaybetmiş değil. Hatta tam bilakis gelişimin devam ettiğini söyleyebiliriz. Münasebetiyle orta ve uzun vadede bu avantajlar şirketlerin bu alanlara tekrar yönelmesini sağlayacaktır. Bu noktada biz de Coinoxs olarak kurumsal talebi karşılamaya yönelik altyapı çalışmalarımızı tamamladık. Bugün Decentreland’deki alanımızda çeşitli aktiflik ve tertiplere mesken sahipliği yapıyoruz. Ayrıyeten yeniden Metaverse’te lansmanlar, ürün-hizmet tanıtımları ve satışları, defileler, konferanslar, sanal toplantılar, canlı yayınlar, NFT stantları ve Hackhatonlar üzere birçok aktifliği düzenleyebiliyor durumdayız.

Şirketler Metaverse’ü eğitim, pazarlama ve iş geliştirme üzere alanlarda kullanabiliyor

Metaverse’e adım atan şirketler için iş geliştirme ismine birçok imkan bulunuyor. Metaverse, şirketlerin farklı ülkelerdeki çalışanlarını bir ortaya getirerek bağlantı ve iş birliği yapmalarına yardımcı olabiliyor. Sanal toplantılar ve etkinlikler, şirketlerin çalışmalarını vakitten ve yerden bağımsız bir formda yapmalarını sağlıyor. Tekrar Metaverse’ü müşteri tecrübelerini geliştirmek için kullanmak da mümkün. Oluşturulan sanal etkinlikler ve mağazalar aracılığıyla müşterilerin eserleri deneyimlemelerine ve satın almalarına süreçlerine yeni bir boyut kazandırıyor.

Bugün eğitim çeşitli programlar aracılığıyla en çok dijitalleşen alanlardan biri haline gelmiş olsa da Metaverse’te oluşturulabilecek sanal sınıflar ve eğitim malzemeleri, insanların daha tesirli bir formda öğrenmelerinde tesirli oluyor. Tüm bunlar Metaverse’te yapılabilmesi haliyle yeni bir reklam ve pazarlama alanı da oluşturuyor. Sanal reklam alanları markaların eser ve hizmetlerinin tanıtımında yeni bir seçenek oluşturuyor.

Özet olarak, şirketlerin Metaverse’ten birçok alanda faydalanabileceği aşikar. Bu durum orta ve uzun vadede kurumsal girişleri bir nevi mecbur kılıyor. Fakat girişin tetiklenmesi için ateşleyici bir ögenin beklendiğini söyleyebiliriz. Bu ateşleyici ögenin da kripto para piyasalarında yeni dorukların test edildiği bir boğa dönemi olabilir. İçinde bulunduğumuz periyotta de piyasalardaki trendin üst istikametli olduğunu görüyoruz. Bu bir müddet daha devam ederse ilerleyen periyotta şirketlerin Metaverse’e iştiraki tekrar artacaktır.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap