CoinExchange’in İflasına Sebep Olan BTC Hırsızları Yakalandı

CoinExchange’in İflasına Sebep Olan BTC Hırsızları Yakalandı

Paylaş
CoinExchange’in İflasına Sebep Olan BTC Hırsızları Yakalandı

Japon polisi, Bitcoin (BTC) hırsızlığı nedeniyle aranan iki şüpheliyi nispeten küçük bir kripto para borsası olan CoinExchange‘in kayıtları sayesinde tutukladı.

Bitcoin Hırsızlığı

Ortaya çıkan bilgilere göre 25 yaşındaki Yuto Onitsuka ve 28 yaşındaki Takuma Sasaki Bitcoin üzerinden yaklaşık olarak 710.000 dolara eşdeğer 78 milyon yen çaldı. Hırsızlığın, CoinExchange cüzdanlarına erişimi olan ve dolayısıyla kimlik bilgilerini bilen eski çalışan Onitsuka tarafından yapıldığı bildirildi. Çok güçlü bir borsa olmayan CoinExchange ise ayı piyasasının ardından bir de bu hırsızlık olayıyla karşılaşınca 2019 yılının sonlarında kepenk indirdi.

Bunun yanında hırsızlık olayının Ekim 2018’de yani Bitcoin 6.400 dolar civarında istikrarlı bir şekilde ilerlediği dönemde ve borsa panamadan yaklaşık bir yıl önce gerçekleştiği elde edilen veriler arasında yer alıyor. Çalınan BTC’ler, iç ve dış borsalarda takip edilerek suçlular tespit edilebildi. Ancak ilginç olarak Onitsuka ve Sasaki’nin birbirleriyle hiç tanışmadığı ve sadece kriptoyla ilgili gönderiler aracılığıyla iletişim kurdukları bildirildi.

“İflasın Sebebi Hırsızlık Olabilir”

Onitsuka’nın açıklamalarına göre borsa, hırsızlık eylemleri sebebiyle iflas etmiş olabilir. Çünkü Bitcoin para çekme işlemleri zaten başarısız olan borsa operatörüne çok daha fazla zarar verdi. Ayrıca Onitsuka şirketin yönetimini protesto etmek istediğini de dile getirdi.

Bunun yanında her ne kadar bahsi geçen hırsızlık olayı diğerleriyle kıyaslandığında küçük olsa da CoinExchange’i derinden sarsmaya yetecek büyüklükteydi.

Öte yandan olayı eski bir çalışanın gerçekleştirmiş olması soygunların bazen insan faktörü ile daha kolay açıklandığını ve sıcak veya soğuk cüzdanlara erişebildiğini gösteriyor.

Kaynak: Bitcoinist

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap