Coinbase yöneticilerinden bir ayda 243 milyon dolarlık hisse satışı

Coinbase yöneticilerinden bir ayda 243 milyon dolarlık hisse satışı

Paylaş
BTC Piyasası: Coinbase yöneticilerinden bir ayda 243 milyon dolarlık hisse satışı

Nisan ayında Nasdaq’ta listelenmesiyle Bitcoin fiyatında da büyük artışa neden olan Coinbase borsasının yöneticilerinin son 1 ayda 250 milyon dolara yakın (243.24 milyon dolar) hisse sattıkları belirtildi. 145 gündür hisseleri listelenen borsanın yöneticileri bu satışla birlikte toplamda 5.43 milyar dolarlık satış yapmış oldular.

Silikon Vadisi’nin önemli isimlerinden biri olan ve girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in de (a16z) sahibi konumundaki Marc Andreeseen geçen ay, diğer yöneticilere fark atarak 188 milyon dolarlık satışa imza attı. Andreeseen, şirketin yöneticisi olmasının yanında aynı zamanda yüzde 10’luk bölümünün de sahibi… Andreeseen’in toplamda sattığı hisse değeri ise yaklaşık 311 milyon dolar…

CEO Armstrong’dan 291 milyon dolarlık satış

Attığı tweet’lerle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) sert şekilde eleştiren ve kripto paralara da verdiği destekle bilinen borsa CEO’su Brian Armstrong da toplamda 291 milyon dolarlık satış yaptı. Armstrong bu ay ise herhangi bir hisse satmadı.

Bu ay gerçekleşen satışlara bakıldığında ise borsa danışmanı olan Paul Grewal’ın 24 milyon dolar, kurucu ortak Fred Ehrsam’ın 14 milyon dolar, yönetici Kathryn Haun’un 5.6 milyon dolari ce baş muhasabe sorumlusu Jennifer Jones’un da 1.8 milyon dolar sattığı görülüyor. Bilindiği üzere direkt olarak borsalarda yapılan listemeler, bu tür şirketler için bir likidite sağlama fırsatı olarak görülüyor. Bu sayede firma yöneticileri, hisselerini bozdurarak nakde çevirme şansı buluyorlar.

İlk günde 3.6 milyar dolarlık satış olmuştu

Satış konusunda hiçbir hissedar ise yönetici Fred Wilson ve onun yatırım şirketi Union Square Ventures’a (USV) yetişebilmiş değil. Hem Wilson hem de şirketi, Coinbase’in Nasdaq’ta listelendiği ilk gün toplamda 3.6 milyar dolarlık satış yapmışlardı. Coinbase hisse fiyatı listelenmeden bir saat sonra rekor seviyeye ulaşmış ve 428 dolardan işlem görmüştü. Borsanın halka arz olması, o dönem 60 bin dolar seviyesini aşmakta zorlanan Bitcoin’e de yaramış ve en büyük kripto para daha sonra 64 bin dolar seviyesine ulaşmıştı.

Kripto para piyasalarındaki büyük düşüşün ardından ise Coinbase hisselerinde de yarı yarıya bir düşüş olmuş ve hisse başına fiyat 19 Mayıs tarihinde, yani kırılan rekordan 1 ay sonra 208 dolara kadar inmişti.

Borsa kendini savunmuştu

Coinbase borsası ise yapılan satışların ardından gelen eleştirilere rakamlarla yanıt vermiş ve yatırımcılara bir savunma yapmıştı. Borsa; Slack, Roblox, Asana ve Palantir gibi şirketlerin hisselerinin de halka arz olduktan sonra yöneticileri tarafından satıldığını ve Coinbase yöneticilerinin toplamdaki satışının bu şirketlerin yöneticilerinin yaptığı satışlardan daha az olduğunu belirtmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap