Coinbase Doğrudan Bitcoin Ödeme Sistemlerinin Güvenliği İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Coinbase Doğrudan Bitcoin Ödeme Sistemlerinin Güvenliği İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Paylaş
Coinbase Doğrudan Bitcoin Ödeme Sistemlerinin Güvenliği İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Kripto borsası Coinbase kısa bir süre önce online kullanıcıların Bitcoin ödemelerini daha güvenli bir şekilde yapmalarını sağlamak için yeni bir sistemi detaylandıran bir patent başvurusunda bulundu. 14 Ağustos’ta yayımlanan patent, kullanıcıların doğrudan Bitcoin cüzdanından ödeme yapmalarına izin verecek.

Patentte, müşterilerinin kendi özel anahtarlarının güvenliği konusunda uzlaşma sağlamaları gerektiğini belirterek şunları söylüyor:

Mevcut sistemler, kullanıcıların bir ticaret sayfasında cüzdanlarını kullanarak ödeme yapmasına izin verirken, özel anahtarların güvenliği için bir çözüm sunmuyor.” Yeni sistem, kullanıcıların anahtarların çalınması riskini büyük ölçüde azaltmak için, özel kullanıcı şifrelerinin bir ana bölüme şifrelenmesini sağlayan bir “anahtar seremonisinde” doğrudan ödeme yapabilmelerini sağlayacaktır. Ana anahtar, özel anahtarların ve işlem imzalamanın kriptolama işlevini yerine getirir ve kullanıldığında ana anahtar silinir.

Sistem, yöneticilerin, bir kullanıcının saldırıya uğradığını veya kimliğinin kabul edildiğini bildirmesi durumunda, “donma mantığı” olarak tanımlanan sitemi kullanarak tüm işlemleri dondurmasına izin verir.

“Ana anahtar yüklendikten sonra herhangi bir zamanda sistem donabilir. Sistem, anahtar tanımlamasında tuşlar kullanılarak dondurulduktan sonra donmamış olabilir. Ödeme işlemi, sistem donmuş olduğunda ve sistem donmamış olduğunda gerçekleştirilebilir. ancak ödeme işlemi onayı sadece sistem donmamış olduğunda gerçekleştirilebilir.”

Coinbase geçmişte sayısız Bitcoin ile ilgili patent için başvuruda bulunmuş, 2015’te 9 kişinin eleştirilerilerine yol açan ve Bitcoin hizmetleri üzerinde tekel yaratma arayışı olduğunu iddia eden Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Ortadoğu’daki bir blogda, amacın teknolojiyi patentli trollerin elinden çıkarmak ve bunları aklamak için elde tutması gerektiğini söylemiştir.

2016’da, borsanın, Bitcoin özel anahtarlarını güvence altına almak için bir patent başvurusunda bulunduğunu ve bir anlamda, bu yeni sistemin, diğer işletmelerin, Coinbase Bitcoin ödeme portalını kullanmasına izin verecek bir devamı olarak görülebileceğini bildirilmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap