Coin Metrics Açıkladı: 12 Milyar Dolar Değerinde 1,500,000 Bitcoin Sonsuza Dek Kayıp Olabilir

Coin Metrics Açıkladı: 12 Milyar Dolar Değerinde 1,500,000 Bitcoin Sonsuza Dek Kayıp Olabilir

Paylaş
Coin Metrics Açıkladı: 12 Milyar Dolar Değerinde 1,500,000 Bitcoin Sonsuza Dek Kayıp Olabilir

Kriptokoin – 12 milyar doların üzerinde 1.500.000’den fazla Bitcoin kalıcı olarak erişilemez durumda. Aslında bu miktar esasen kripto para biriminin dolaşımından kaldırılabilir.

Coin Metrics tarafından yapılan son analizler, talep edilmemiş kripto alandaki Bitcoin’i etkili bir şekilde kesmek için nadiren talep edilmemiş madencilik ödülleri, buglar, koin yakımları ve “zombi koinler” gibi çeşitli faktörleri gösteriyor.

Kripto para biriminin tedarik formülüne göre Bitcoin 600.000 bloğa ulaştığında, 19 Ekim’e kadar aktif arz veya BTC 18 milyon olmalıydı. Ancak arz yetersiz kaldı: 600.002 bloğunda bile toplam arzın 150 BTC kısa olduğu bildirildi. Asıl soru şu: Kayıp Bitcoin nereye gidiyor?

Kayıp Bitcoinler

Coin Metrics’in kayıp olarak tahmin ettiği 1,500,000+ BTC rakamının sadece 182,6754 BTC’si dolaşım dışı kalıyor.

Bitcoin’in ilk bloğunda çıkarılan 50 BTC genesis para birimi kriptonun defterinde mevcut değil. Bu tür işlemler Bitcoin’in erken tarihçesinde bir sorun olduğunda, Coinbase işlemlerini çoğaltmak için düşüyor.

“Çoğaltılması en kolay işlem, her bloğun ilk işlemi olan ve madencinin blok ödülünü talep etmesine izin veren Coinbase işlemleridir (Coinbase şirketi bu koin tabanı işlemlerinden sonra adlandırılmıştır), çünkü dijital imzalar veya önceki işlemlere referanslar içermezler.

Eğer bir maden, aynı adrese aynı miktarda (madenciliğe yardımcı olmak için kullanılan kripto para işleminin küçük bir alanı) ödeyen bir kripto para işlemi yaratacaksa, işlem aynı olacak”

Yaklaşık 29 Bitcoin, muhtemelen yazılım hataları nedeniyle madenciler tarafından talep edilmedi.

Başka bir avuç BTC, OP_RETURN adlı Bitcoin işlem çıkışına gönderildi.

“[OP_RETURN çıkışları], UTXO setini şişirmeden kullanıcıların (şu anda çıkış başına 80 byte’a kadar) veriyi gömmesine izin veriyor (UTXO setine eklenmez – bu sonuçlar kesinlikle harcanamaz olarak kabul edilir).

Bu tür çıktıların büyük çoğunluğu 0 satoshi değerinde yaratılmış olsa da, bazıları böyle değil. 600.000 bloğu itibariyle, OP_RETURN çıkışlarına gönderilen 3.723039 BTC vardı ve bunları Bitcoin’in tedarikinin bir parçası değil sonsuza kadar harcanamaz kılıyordu. ”

Bitcoin Yakımı ve Zombi Koinler

Rapora göre, çok daha büyük bir Bitcoin parçası kaybolduğu varsayılabilir. Geçmişte, kullanıcılar bilinen herhangi bir özel anahtarı olmadan “sahte adreslere” göndererek Bitcoin’i yakmışlardı. En azından 2213.195 BTC, bu adreslere gönderildi; bu, yalnızca birisi özel anahtarı tahmin ederse, temelde matematiksel olarak imkansız olan bir şeyi tahmin ederse kurtarılabilir.

Kripto Para biriminin bazı bug kurbanları da söz konusu oldu. Mt. Gox 2609,363 BTC’yi “boş” bir ortak anahtara temel olarak aktardığı “sahte bir senaryoya” gönderdi.

Kesin olmamakla birlikte, kaybedilebilecek başka bir Bitcoin kategorisi daha bulunuyor, ancak kesin değil: “Zombi Koinler.”

“Tahminimizde muhafazakar kalmak için, sadece Bitcoin ilk borsada işlem görmeden önce geçen paralara dokunduk (Temmuz 2010). Gerekçe basit: Bitcoin’leri işlem görmeden önce satın alan insanlar Bitcoin’lerin algılanan değeri (o zamanlar) çok düşük olduğundan cüzdanlarını yedeklemek için daha az teşvik edildiler.

600.000 bloğunda, Temmuz 2010’dan önce en son kazılan 1.496.907,888 BTC vardı. Çeşitli tahminlere göre, Satoshi Nakamoto, çoğu koinin yarısı ya da Bitcoin’in çok erken tarihlerinde baskın madenci statüsüne bağlı olarak, bu koinlerin yarısından fazlasına sahip olduğunu belirtti.

Temmuz 2010 öncesi son kripto paraları kazdıktan sonra, 150 BTC’nin harcandığı Temmuz 2019’da taşındı. ”

En azından bir başka 197.047,319 BTC çalındı ve şimdilik dolaşım dışı olarak görülebiliyordu.

“Daha iyi karıştırma çözümlerinin ortaya çıkmasına (para aklama işlemine etkili bir şekilde benzer, para yolunu takip etmeyi çok daha zor hale getirene kadar), özellikle çok büyük miktarlarda dolaşımın içine sokmak zor olacak.”

Tüm bu rakamları bir araya getirdikten sonra, gerçek “likit” bitcoin kaynağının 16.301.039,564 BTC’den düşük olması muhtemel.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap