Coca-Cola Blockchain Teknolojisini Kucaklıyor

Coca-Cola Blockchain Teknolojisini Kucaklıyor

Paylaş
Coca-Cola Blockchain Teknolojisini Kucaklıyor

Kriptokoin – Coca-Cola şişelemesini yapan firmalar, tedarik zincirini daha şeffaf ve verimli hale getirmek için artık SAP’nin blok zinciri teknolojisini kullanıyor

Coca-Cola blockhain’e adım atıyor

Alabama merkezli Coca-Cola, blockchain teknolojisinin avantajlarını tanıyan en büyük şirket haline geldi.

Business Insider’ın yakın tarihli bir raporuna göre, Coca-Cola’nın şişeleyicileri, Alman yazılım şirketi SAP tarafından 70 franchise içerisinde gerçekleşen tüm işlemleri takip etmek için geliştirilen blok zincir çözümüne güveniyor.

Büyük şirketler hala kendi tedarik zincirlerini kontrol edebiliyor olsa da, diğer organizasyonlarla uğraşmak zor. Örneğin, Coke ürünlerini dağıtmak için en büyük 12 şişeleyici ile işbirliği yapan Coke One North America (CONA), günlük olarak yaklaşık 160.000 sipariş vermeli.

Blockchain’i kucaklayarak, CONA devasa tedarik zincirinin verimliliğini ve şeffaflığını artıracak. CONA, farklı şişeleyiciler tarafından yapılan tüm işlemleri dağıtılmış bir defterde görebileceği için, sipariş uzlaşma süresinin aylardan birkaç güne düşürülmesini beklemekte.

Verimlilik ana hedef

CONA’nın Kıdemli yöneticilerden Andrei Semenov, “Şirketler arasında verimsiz olan çok sayıda şirket var. Verimlilik sağlayamıyorlar. Aracılara katılıyorlar; çok yavaşlar. Ve bunu iyileştirebileceğimizi ve biraz tasarruf gerçekleştirebileceğimizi hissettik” açıklamasını yapıyor.

Pilot program kapsamında uygulama, tüm franchise’lara genişletildi ve Semenov, başarısının Coca-Cola ile Walmart ve Target arasında gelecekteki bir işbirliğine yol açabileceğini iddia ediyor.

2017’de Walmart, gıda tedarikçilerini izlemek için IBM’in Food Trust blok zincirini test etmeye başlamıştı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap