Cloud Mining Nedir? Nasıl Yapılır?

Cloud Mining Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaş
Cloud Mining Nedir? Nasıl Yapılır?

Cloud mining teriminin Türkçe karşılığı bulut madenciliği olmaktadır ve Cloud mining nedir sorusu oldukça merak edilmektedir. Bitcoin ilk ortaya çıktığında neredeyse hiç kimsenin dikkatini çekmeyen, dikkatini çekeninde neredeyse hiçbir bilgi sahibi olmadığı dijital bir varlıktan ibaretti. Daha sonralarında ise birden bire aşırı değerlenmeye başladı, fiyatları uçtu. İnsanların bazıları “neden zamanında bitcoin almadım, şuan zengin olmuştum” diye söylenerek pişmanlık yaşadı. Dolayısıyla insanlar ilerde daha fazla pişman olmamak için bitcoin kazanma tekniklerini araştırmaya başladılar. Bu teknikler arasında al-satçılık yani trading yapmak, mining yani bitcoin madenciliği yapmak ya da madenciliğin bir çeşidi olan cloud mining yapmak yani bulut madenciliği yapmak gibi seçeneklerin bulunduğunu keşfettiler.

Cloud Mining Nedir?

Cloud mining nedir sorusuna cevap vermeden önce konuya kısa bir giriş yapalım. Bitcoin mining blockchain teknolojisi içerisinde bilgisayarınız veya konuyla alakalı donanımlarınız üzerinden bitcoin toplamanızı sağlayan bir yöntemdir. Eskiden yani 2010’lu yılların ilk yarısında insanlar evde kendi bilgisayarları üzerinden bitcoin mining yapma imkanına sahiptiler. Ancak gün geçtikçe blockchain teknolojisi içerisinde bitcoin elde etmek zorlaştı ve sıradan insanların bitcoin mining yapması hem aşırı maliyetli hem de çok düşük kazançlı olmaya başladı. Bu durumdan sonrasında ise bitcoin mining yapan tesisler kurulmaya başlandı, bu tesisleri işleten şirketler tesiste pay sahibi olan kişilere mining edilen bitcoinleri dağıtıyorlardı.

Sıkıntı şurada ki bu bitcoin mining şirketlerinin çoğunda tesislerinde sıradan insanlar pay sahibi olamıyorlardı çünkü bu şirketlerin tesislere yatırım yapmak için çizdikleri bir alt sınır vardı. Bu alt sınır ise sıradan insanların sahip olamayacağı miktarlarda paraya işaret etmekteydi. Bundan ötürü sıradan insan, mining yaparak bitcoin elde etme imkanından dışlanmıştı.

Peki, cloud mining nedir? Cloud mining olarak adlandırılan sistem kısaca bir bitcoin mining farmından o farmın üretim gücünün belirli bir kısmının ürettiği bitcoine ortak olma karşılığında sözleşme satın almaya verilen addır. Aldığınız bu sözleşme tıpkı bir üst paragrafta belirttiğimiz gibi işlemektedir. Bir nevi şirketin üretim tesisinden hisse almak gibi bir şeydir. Olayı daha iyi anlamak için farz edelim ki bir cloud mining şirketine 100 USD’lik bir yatırım yaparsanız bunun karşılığında şirketin üretim gücünün belirli bir kısmını bir süreliğine kiralamış olursunuz. Sahip olduğunuz sözleşme gereğince kendiniz bir efor sarf etmenize gerek kalmaz. Pay sahibi olduğunuz tesiste ASIC minerların mining ettikleri bitcoin üzerinden belirli bir miktar pay sahibi olursunuz ve payınıza düşen kripto para hesabınıza günü gününe yatırılmış olur. Genel hatlarıyla cloud mining bu şekilde işler.

Bu konuyla alakalı ufak bir araştırma yapan kişilerin aklına hemen şu soru takılır: “mademki bu mining şirketinin bir tesisi var, belirli bir miktar bitcoin üretiyor ve bunu yapmak güzel bir kazanç kapısı, o halde neden tesislerinden pay dağıttığı kazançlarını bölsünler ki?” Bu soru oldukça mantıklı bir sorudur. Zira cloud mining yapan şirketlerin çoğu dolandırıcı ve sahtekardır. Her şeyden önce bitcoin mining şirketinin kendisi anlık nakit ihtiyacını karşılayıp daha fazla yatırım yapmasından ötürü böyle bir yolu tercih ettiğini söyleyebiliriz. Yatırım yapması sayesinde ölçek ekonomisi üzerinden büyük fayda elde etmektedir.

Öte ki taraftan şirket sadece elde ettiği karı pay sahiplerine bölüştürmüyor, aynı zamanda potansiyel riski ve dolayısıyla oluşabilecek zararı da bölüşüyor. Bilindiği üzere bitcoinin fiyatı sabit ve istikrarlı değil, büyük farklara sebep olan fiyat dalgalanmalarına sahip. Durum böyle olduğu için bitcoin mining şirketi ilerde bir gün bitcoin üzerinden zarar etmeye başlarsa zararını da pay sahipleri arasında bölüştürerek bu durumun üstesinden gelecek. En nihayetinde bitcoinin fiyat dalgalanmalarından ötürü zarar edip batan mining şirketleri de olmuştur. Kısaca bitcoin mining yapan şirket mining tesisi üzerinden sizi pay sahibi kılar ve tesisin mining gücünün bir kısmının sizin için işlemesini sağlar. Bu sayede şirket sizi hem kârına hem de zararına ortak eder.

Cloud Mining Nasıl Yapılır?

Cloud mining nasıl yapılır sorusuna sıra geldi. Bu soru aslında konuyla alakalı araştırma yapanların cevabını merak ettikleri esas sorusudur. Zira cloud mining ile bitcoin elde etmek olsun ya da olmasın bunun nasıl yapılacağını bilmedikten sonrasında konunun pekte bir anlamı kalmıyor. Cloud mining yapmak için sadece bir cloud mining şirketinin internet sitesi üzerinden üye olmanız ve gerekli olan yatırımı yapmanız yeterlidir. Ancak problemde buradadır, hangi mining şirketiyle çalışmalıyız? Sonuçta daha öncede dediğimiz gibi bu işte pek çok dolandırıcı ve sahtekar vardır.

Örneğin bazı şirketler mining yapılacağı bahanesiyle kendisine yatırım kabul ediyor ve belirli bir noktadan sonra kendisine yatırılan parayı toplayıp kaçıyorlar. Veya bazı şirketler ise kendisine yatırılan paranın pay sahiplerine olan getirisini çeşitli kurnazlıklar ile çekmesini engelleyerek parasının sistem içinde kalmasını sağlıyor. Örneğin bu tip siteler sürekli bir biçimde alt çekim limiti ile oynayarak bu sahtekarlığı gerçekleştiriyorlar.

Tavsiye edilebilecek güvenilir cloud mining şirketlerine gelirsek, bu konuda ufak bir liste paylaşmamız en doğrusu olur.

Bu şirketler ile sözleşme yaparsanız problem ile karşılaşmazsınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap