Circle’dan Yeni Atılım

Circle’dan Yeni Atılım

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Circle’dan Yeni Atılım

Circle, Ethereum ve Avalanche ortasındaki stablecoin transferleri için protokol etkinkleştirdi.

Circle, Ethereum ve Avalanche zincirleri için Zincirler Ortası Transfer Protokolünü (CCTP) yayınladı. Bu atakla birlikte Circle üzerinden kullanıcılar iki ağ ortasında stablecoin transferi yapabilecek.

Circle, Ethereum ve Avalanche Ortasındaki Stablecoin Transferi için Hamle

ABD’deki banka batışlarının akabinde Circle, iflas eden bankalardaki fonlarıyla gündeme gelmişti. Haberlerin akabinde Circle’ın stablecoin’i USDC dolara olan peg’ini kaybetti. Bununla birlikte şirket problemli bankalardaki fonların kurtarıldığı bilgisini kullanıcılarıyla paylaştı. Açıklamanın akabinde USDC dolar peg’ini tekrar kazandı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Circle’dan Yeni Atılım 1

USD Coin’in (USDC) yaratıcısı Circle, Ethereum ve Avalanche zincirleri için Cross-Chain Transfer Protocol’ü (CCTP) yayınlayarak kullanıcıların USDC stablecoin’lerini iki Blockchain ortasında taşımasına imkan sağlayacak.

Resmi geliştirici SSS sayfasına nazaran bu protokol, bir zincirde lokal USDC’yi yakarak ve başkasında tıpkı ölçüsü basacak. Böylece kullanıcılar USDC transferlerini iki zincir ortasında gerçekleştirebilecek.

Circle mevzuya dair bir tweet’te şunları yazdı:

 “CCTP, USDC’yi klâsik kilitleme ve köprüleme muhtaçlığını ortadan kaldırıyor. Blockchain ekosistemindeki likiditeyi artırıyor ve geliştiricilerin, kullanıcılarına USDC’yi lokal olarak zincirler ortasında taşıma konusunda meselesiz ve inançlı bir tecrübe sunmalarını sağlıyor.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap