Circle, USDC token’ları blokzincirler ortasında taşımanın yeni prosedürünü açıkladı

Circle, USDC token’ları blokzincirler ortasında taşımanın yeni prosedürünü açıkladı

Paylaş
BTC Piyasası: Circle, USDC token’ları blokzincirler ortasında taşımanın yeni prosedürünü açıkladı

USDC’nin sahibi Circle Internet Financial, merkeziyetsiz finansta yaygın olarak kullanılan köprülerden daha süratli, daha inançlı ve daha az maliyetli olduğunu söylediği yeni transfer sistemini tanıttı.

“Zincirler Ortası Transfer Protokolü” yahut CCTP olarak isimlendirilen teknoloji, birinci olarak Ethereum ve Avalanche blok zincirleri ortasındaki USDC transferleri için kullanılacak. 2023’ün ikinci yarısında ise daha fazla blok zincir seçeneği eklenecek.

Protokol, USDC’nin 30 milyar dolarlık piyasa kıymetinin birçok farklı blokzincire bölünmesini engellemeyi amaçlıyor. Circle, Ethereum ve Avalanche dahil olmak üzere birçok ağda “yerel” USDC dağıtsa da bu varlıklar az ya da çok fark etmeksizin bölünüyordu. Bölünmeyi köprülemek isteyenler ise karmaşık ve kıymetli transferlerle uğraşmak zorunda kalıyordu.

Circle’ın yeni prosedürü CCTP, bu sorunu kaynak zincirdeki USDC’yi yok edip gaye zincirde tekrar oluşturarak çözmeyi hedefliyor.

Aynı vakitte sürecin, varlık swap’ları kelam konusu olduğunda en büyük temettüleri bile ödeyebileceği konuşuluyor. Usul, cross-chain ve cross-token transferlerinde de kullanılabilir.

Ürün geliştirme departmanı lider yardımcısı Joao Reginatto, gerçekleştirdiği basın açıklamasında şunları söylüyor:

CCTP’nin altyapı sağlayıcıları ortasında MetaMask, Wormhole ve LI.FI da yer alıyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap