Çinli Yetkililer Uyardı: ICO’lara ve Dijital Paralara Dikkat!

Çinli Yetkililer Uyardı: ICO’lara ve Dijital Paralara Dikkat!

Paylaş
Çinli Yetkililer Uyardı: ICO’lara ve Dijital Paralara Dikkat!

Çin Ulusal İnternet Finans Birliği (NIFA), ilk dijital para arzları (ICO) ve dijital paralarla ilgili yeni bir bildiri yayınladı.

Yerel kaynaklar tarafından paylaşılan bilgilere göre NIFA, ülkedeki vatandaşları bu iki konu hakkında da uyardı ve dijital para konusunda daha dikkatli olunması gerektiğini açıkladı.

Çin’den Uyarı

Çin Ulusal İnternet Finans Birliği’nin yasal düzeyde herhangi bir yaptırım gücü bulunmuyor. Ancak NIFA’nın temellerinin Çin Merkez Bankası tarafından atıldığını, ayrıca bu kuruluşun Devlet Konseyi’nden onay almış olduğunu belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla her ne kadar yaptırım gücü olmasa da NIFA’nın belli bir otoritesi bulunuyor.

Xinhua gibi kaynaklar tarafından yapılan habere göre NIFA kısa süre önce Çin’deki yatırımcılar için özel bir bildiri yayınladı. Bu bildirinin amacı söz konusu yatırımcıları dijital para ticaretinin riskleri hakkında uyarmaktı. NIFA bu bildirisinde yatırımcıları ilk dijital para arzları (ICO) hakkında da uyardı.

Çin Hükümeti bundan iki yıl önce ülkede ICO düzenlemeyi yasaklamış, bunun son derece riskli bir faaliyet olduğunu öne sürmüştü. Çin Hükümetinin bunun yanı sıra ülkedeki dijital para şirketlerini de mercek altına aldığı biliniyor. Ülkedeki yetkililer bundan yalnızca birkaç hafta öne geniş çaplı bir operasyon yürütmüş ve yasa dışı şekilde faaliyet gösteren bazı şirketleri kapatmışlardı.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap