Çinli Yetkili Müjdeyi Verdi ve “Çok Konuşulacak” Bitcoin Öngörüsünü Paylaştı

Çinli Yetkili Müjdeyi Verdi ve “Çok Konuşulacak” Bitcoin Öngörüsünü Paylaştı

Paylaş
Çinli Yetkili Müjdeyi Verdi ve “Çok Konuşulacak” Bitcoin Öngörüsünü Paylaştı

Kriptokoin.com – Çin Merkez Bankası temsilcisi, ülkenin sıkı bir düzenleyici çerçevede menkul kıymet token tekliflerine (STO’lar) izin vermeye hazır olduğunu onayladı. Ayrıca yetkili, Bitcoin ve kripto para piyasasına ilişkin şaşırtıcı açıklamalara imza attı.

Çin Merkez Bankası temsilcisi: Çin, menkul kıymet token tekliflerine izin verecek!

Pekin’deki Finansal Teknoloji Zirvesi sırasında Çin Merkez Bankası baş araştırmacısı Weimin Guo, kripto para endüstrisinin şu anki durumu hakkında görüşlerini dile getirdi. Guo, Çin’in Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme Sistemi’nin (DCEP), geleneksel ödeme sistemlerinin ülke genelinde karşılaştığı zorlukların çözümünde önemli bir rol oynayacağını söyledi. Weimin Guo Dijital Yuan’ın ülkenin perakende operasyonlarını desteklemeye odaklanacağını söyledi.

Yetkiliye göre kripto paranın sonunda, toptan ve daha karmaşık işletme işlemlerine yönelik kullanımını yaygınlaştırılacak. Bu başarıldığında Weimin Guo, Çin’in menkul kıymet tekliflerine (STO’lar) kapı açacağını söyledi. Bu tür dijital varlıklar, hisse senetleri, tahviller veya gayrimenkuller gibi gerçek dünyadaki maddi varlıklar tarafından desteklenen finansal menkul kıymetlerdir. Çin bürokratı, STO’ların “katı bir düzenleyici kum havuzu mekanizması” içinde harekete geçmelerine izin verileceğini söyledi.

Weimin Guo “Bitcoin başarısız bir deney!” dedi ve nedenini açıkladı

Ayrıca Weimin Guo, Bitcoin’in “başarısız bir deney” olduğunu savundu. Weimin Guo, piyasanın amiral gemisi olan kripto para biriminin iyi bir zamanda başlatılmadığını savunuyor. Çin Merkez Bankası temsilcisine göre, teknoloji “er ya da geç” ortaya çıkacaktı ama başarısı doğru zamana bağlıydı. Weimin Guo’ya göre, Bitcoin’in ideal bir zamanda piyasaya sürülmesi bir dalgalanma etkisine neden olabilirdi ve bu da kütle adaptasyonunu hızla artırırdı. Ancak, ne yazık ki bu doğru yapılmadı.

Ayrıca Çin Merkez Bankası temsilcisi Bitcoin’in “yanlış bir amaç” ile lanse edildiğini belirtti. Bitcoin, geleneksel ödeme ağ geçitlerinin temel sorunlarını çözmeye çalışmak yerine, küresel finansal sistemle savaşmaya kararlıydı. Guo, böyle bir hedefin başarılması neredeyse imkansız olduğuna inanıyor ve bunun Bitcoin’in başarısızlığına yol açabileceğini vurguluyor.

Çin DCEP’i geliştirmeye yönelik önemli adımlar atıyor

Guo’nun yorumları, Çin Finans Birliği başkanı ve Çin Halk Bankası’nın eski yöneticisi (NBK) olan Zhou Xiaochuan’ın açıklamalarının ardından geliyor. Zhou Xiaochuan ülkenin perakende ve uluslararası ödemeler için DCEP’i geliştirmeye yönelik önemli adımlar attığını söyledi. Zhou Xiaochuan, dijital yuanı piyasaya sürmeden önce göz önünde bulundurulan ana konulardan birinin para ve maliye politikaları arasındaki ilişki olduğunu belirtti. Çin Halk Bankası’nın eski yöneticisi konuya yönelik açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı:

Dünya düşük enflasyonla karşı karşıya. Bu durumda, para politikasının amacının ne olduğunu ve para politikasının bağımsızlığını vurgulamaya değip değmeyeceğini belirlemek için para politikasını incelemeliyiz.

Çin’le ilgili kritik haberler için “Eski Çin Merkez Bankası Başkanı: “Blockchain Dijital Finans Sistemini Değiştirecek” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap