Çinli Yetkili Açıkladı: Çin’in Kripto Parasında Gerekli Gizlilik Sağlanacak

Çinli Yetkili Açıkladı: Çin’in Kripto Parasında Gerekli Gizlilik Sağlanacak

Paylaş
Çinli Yetkili Açıkladı: Çin’in Kripto Parasında Gerekli Gizlilik Sağlanacak

Kriptokoin – Bugün Çin Halk Bankası (PBOC) müdür yardımcısı Mu Changchun, yaklaşmakta olan dijital para birimi projesiyle ilgili gizlilik ve anonimlik endişelerini ele alıyor. Reuters’e göre, merkez bankası yetkilisi, dijital yuanın, isteyenler için özel işlemlere sahip olacağını söyledi.

Singapur’da düzenlenen bir konferansta  Changchun “Halktan gelen talebin kağıt para ve koinleri kullanarak anonimlik sağlamak olduğunu biliyoruz… işlemlerinde anonimlik isteyenlere bu hakkı vereceğiz” ifadelerini kullanıyor.

Mu, Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) girişimine öncülük ediyor ve gelişiminde kilit seslerden biri oldu. Bu yaz, PBOC’in Facebook’un Libra projesiyle ilgili endişelerini açıkça belirtti. İki ay sonra Mu, insanlara olası finansal sonuçlarının yanı sıra Çin’in CBDC’sini daha da ilerletmek için ne yaptığı ile ilgili olarak dijital para birimi konusunda bir eğitim kursu verdi.

Ağustos ayında Mu, para biriminin piyasaya sürülmeye “hazır” olduğunu iddia etti, ancak bir başka yetkili de ihraç için “zaman çizelgesi” olmadığını ifade etti. Merkez bankasının bunu CBDC’yi tüketiciye yönelik firmalara dağıtarak yapacağını biliyoruz. Bu firmaların önde gelen bankalarla birlikte teknoloji devlerinin ödeme uygulamaları AliPay ve WeChat’ı içerdiği söyleniyor.

Son zamanlarda, Mu, CBDC’nin bağlantılı bir banka hesabı gerektirmeyeceğini doğruladı. Ayrıca, dijital para ihracının, “liderin tüm piyasayı kazanacağı”nı vurgulayarak bu durumun Libra ile ilgili endişelerini açıklayan bir “at yarışı” olduğunu ifade ediyor.

Belki de bu uluslararası tutkular bugün gizliliğe dair yorumun yapılmasına neden olmuş durumda. Halen Çin’in, merkez bankası dijital para birimini kullanan birisinin detaylarını ve nakit akışını görüp göremeyeceğini bilmiyoruz. Bu yüzden özellikle Batı ülkeleri arasında bu durum bazı endişelere neden olmuş durumda.

Mu’nun “aynı zamanda kontrol edilebilir anonimlik” ile kara para aklama arasındaki dengeyi, CTF (terörle mücadele finansmanı) ve ayrıca vergi sorunları, çevrimiçi şans oyunları ve herhangi bir elektronik suç faaliyeti arasındaki dengeyi koruyacağız.” vurgusu gerçekten de çok önemli.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap