Çinli Yatırımcılar 2019’da Ülke Dışına 11.4 Milyar Dolar Para Çıkardılar

Çinli Yatırımcılar 2019’da Ülke Dışına 11.4 Milyar Dolar Para Çıkardılar

Paylaş
Çinli Yatırımcılar 2019’da Ülke Dışına 11.4 Milyar Dolar Para Çıkardılar

Blockchain şirketlerinden Peckshield, geçen yıl Çin’de yapılmış kripto para işlemleriyle ilgili yeni bir araştırma yaptı.

Peckshield tarafından yayınlanan rapor gösteriyor ki Çin’deki vatandaşlar 2019 genelinde kripto paraları kullanarak toplamda 11.4 milyar dolar değerinde parayı ülke dışına çıkardılar. Bu sayı Çin’in toplam döviz rezervinin yüzde 1’inden biraz fazlasına denk geliyor.

Çin’den Çıktı

Çin Hükümeti Eylül 2017’de yerel kripto para sektörüyle ilgili epey sert bir açıklama yaparak yerli kripto para borsalarını kapatma kararı aldı. Hükümetin bu kararının ardından yerli kripto para sektörü epey ağır bir darbe aldı.

Çinli yatırımcılar ise hükümetin bu kararına rağmen kripto para ticareti yapmaya devam ettiler. Ülkedeki çoğu borsa kapanmış olsa da insanlar hala tezgah-üstü (OTC) platformlarla kripto para ticareti yapabiliyorlar. Peckshield tarafından paylaşılan bilgileri baz alacak olursak da insanların epey aktif bir şekilde kripto para kullandıklarını söyleyebiliriz.

Sermaye Kaçtı

Peckshield’ın araştırmaları, Çin’deki kripto para yatırımcılarının geçtiğimiz yıl ülkeden 11.4 milyar dolar değerinde para çıkardıklarını gösteriyor. Bu sayının son yıllarda nasıl değişiklik gösterdiğini anlayabilmek için bunun 2017’de 10.1 milyar, 2018’de ise 17.9 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz.

2019’da Çin’den çıkan paraların aylık dağılımı

Peckshield tarafından yapılan açıklamalara göre insanlar özellikle yurt dışına para göndermek için kripto paraları tercih ediyorlar. Ancak bu kripto para işlemleri her daim “yasal” olmayabiliyor:

Dünya genelinde epey yüklü miktarda sermaye tamamen dijital paralarla aktarılıyor. Ancak Bitcoin gibi dijital paralar bazı ülkelerde henüz yasal olarak tanımlanmış değiller. Dolayısıyla bu paraların mevzuata uygun bir şekilde aktarılmadığı oluyor.

Kullanmaya Devam

Çin Hükümeti ülkedeki kripto para borsalarını kapatmış, ICO düzenlemeyi yasaklamış ve kripto para madencilerine katı yaptırımlar uygulamıştı. Ancak görünüşe göre ülkedeki kripto para kullanıcıları tüm bunlara rağmen kripto para kullanmaya devam ediyorlar.

Çin Hükümeti ilerleyen aylarda kendi dijital parasını çıkarmayı planlıyor. Hükümet bu dönemlerde kripto paralarla ilgili daha katı bir karar alacak mı henüz belli değil. Ancak hükümet ne yaparsa yapsın ülkedeki kripto para kullanımını önüne tamamen geçmek epey zor olacak gibi görünüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap