Çinli Uzman Önerdi: Sosyal Kredi Sisteminde Blockchain Kullanalım!

Çinli Uzman Önerdi: Sosyal Kredi Sisteminde Blockchain Kullanalım!

Paylaş
Çinli Uzman Önerdi: Sosyal Kredi Sisteminde Blockchain Kullanalım!

Çinli teknoloji uzmanları geçtiğimiz hafta düzenledikleri blockchain tabanlı bir panelde, yenilikçi teknolojinin oldukça tartışmalı bir konu için kullanılabileceğini öne sürdüler. “Blockchain teknolojisi Çin’in yeni sosyal kredi sistemine yardımcı olabilir” isimli ve temalı etkinlik, adından da anlaşılabileceği üzere blockchain’i sosyal kredi sistemine entegre etmeyi hedefliyor.

Toplamda farklı üniversiteler ve araştırma enstitülerinden 20’den fazla uzman ilgili etkinliğe katılım gösterdi. Sosyal kredi sisteminin bölgesel kullanımı 2009 yılında başladı ancak ulusal düzeyde denemeler 2014 yılında hayata geçirildi. Ulusal pilot projenin başlamasından dört sene sonra ise ülkenin merkez bankasının denetimi altında sistem resmen kullanılmaya başlandı.

Sosyal kredi sistemi teknik olarak vatandaşların yaptıkları eylemlerinden onlara bir puan biçilmesini sağlıyor. Vatandaşlar sahip oldukları sosyal krediye veya puana göre seyahat gibi kısıtlamalara veya avantajlara sahip olabiliyorlar. Çinli uzmanlar ise blockchain teknolojisinin değiştirilemezlik teknolojisinin sosyal kredi verilerinin her zaman erişilebilir ve değiştirilemez olması için kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Çin Sosyal Kredi İçin Blockchain Kullanırsa Ne Olur?

Çinli vatandaşların yanı sıra dünyanın dört bir yanından bu sisteme tepki yağmıştı. Milyarın üzerinde nüfusa sahip olan Çin içerisinde 200 milyondan fazla kamera var ve bunlar her daim vatandaşları izliyor. Özellikle Hong Kong içerisindeki protestolarda da Çin bu sistemi kullanmak istedi ancak protestocular maskeler veya çeşitli çözümlerle bunu aşmanın yolunu buldu. Hong Kong ve Çin Bankaları protestocuların banka hesaplarına bloke koysa da, insanlar Bitcoin ve diğer kripto paraları kullanarak yaptırımları aştı. Çin’in blockchain‘i bu şekilde kullanması da insanlara alternatif çözümler üretme imkanı yaratabilir.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap