Çinli KOBİ’ler Blockchaine Yönelmeye Başladılar

Çinli KOBİ’ler Blockchaine Yönelmeye Başladılar

Paylaş
Çinli KOBİ’ler Blockchaine Yönelmeye Başladılar

Çin blockchain ile ilgili yaptığı çalışmaları hızlandırmaya başladı. Ülkedeki yetkilile özellikle KOBİ’ler arasındaki blockchain kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyorlar.

Çin’deki Everbright Bank, Ant Financial ile ortaklaşa geliştirdiği Guangxintong projesini kullanıma açtı. ‘Blockchain tabanlı bir finans ürünü’ olarak tanımlanan bu ürünün finans sektöründeki bazı süreçleri geliştirmesi bekleniyor.

Şimdiden Fayda Sağlıyor

Global Times’ın haberine göre Guangxintong adlı bu platform küçük-orta ölçekli işletmelere şimdiden fayda sağlamaya başladılar. Yerel kaynaklara göre Güneybatı Çin’deki bir şarap üreticisi, daha fazla sermaye toplayabilmek için bu platformu kullandı ve online şekilde para topladı.

Çin’deki KOBİ’lerin blockchain teknolojisini kullanmaları ülkedeki blockchain sektörü için çok önemli. Çin Merkez Bankası geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde blockchain çalışmalarını hızlandırdı ve bu süreç içerisinde daha fazla banka/finans kurumu ile işbirliği yapmaya başladı.

Shenzhen’deki blockchain uzmanlarından Wu Hao, bu teknolojinin gerek işlem yapmak gerek mülkiyet haklarını kaydetmek gerek ticaret yapmak için kullanılabileceğini söylüyor. Kendisinin açıklamalarına göre blockchainin ne kadar farklı alanlarda kullanılabileceğinin farkında olan Çin Merkez Bankası bu teknolojiden olabildiğince etkili şekilde faydalanmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız bir yazıda Çin Merkez Bankası’nın geliştirdiği bir blockchain projesine ek fon sağlandığını aktardık. Çin Merkez Bankası aldığı 4 milyon dolarlık fon sayesini bu projenin araştırma ve geliştirme sürecini daha hızlı bir şekilde tamamlayabilecek.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap