Çinli hükümet sözcüsü: İnsanların Bitcoin alıp satma özgürlükleri var

Çinli hükümet sözcüsü: İnsanların Bitcoin alıp satma özgürlükleri var

Paylaş
Uzman Coin: Çinli hükümet sözcüsü: İnsanların Bitcoin alıp satma özgürlükleri var

Çin kripto paralar konusunda kafa karıştırmaya devam ediyor. Mayıs ayında başkan yardımcısı Liu He’nin kripto para madenciliğine karşı içinde yasakların da olduğu sert tedbirlerin alınacağını belirtmesinin ardından, fiyatlar ciddi şekilde geri çekilmişti.

Son olarak Sichuan eyaletinde madenciler ile devlet yetkilileri arasında olumlu bir havada geçtiği belirtilen toplantının ardından pozitif açıklamaların gelmesi de dikkat çekti.

The Block’un haberine göre dün özellikle ülkenin önemli medya kuruluşları olan Xinhua Haber Ajansı ve Çin Merkez Televizyonu kripto para borsalarını ve buralarda gerçekleşen manipülasyonları eleştiren haberler yaptı. Hatta Xinhua, neden bu tür haberler yaptığının da örneklerini verdi ve yaşanan olumsuz olayları aktardı.

“Uzak durun ama özgürlüğünüz de var”

Tüm bunlara rağmen Xinhua, haberinde bir hükumet sözcüsünün olumlu yorumlarına da yer verdi:

“Bu tür varlıklar riskli ve volatildir. İnsanların finansal güvenliklerini sağlamaları için bu tür borsalardan uzak durmalarını öneririm ancak devlet kripto para trade’lerini yasa dışı olarak görmüyor. Eğer Bitcoin gibi sanal paralar, alınıp satılabilen emtialar olarak görülürse, halkın burada işlem yapma özgürlüğü vardır. Herkes ne risk aldığını bilmelidir. Biz yine de, insanları bir gecede zengin yapma hayaliyle kendine çeken proje ve platformları takip etmeye ve bulmaya devam edeceğiz”

Çin Merkez Televizyonu da, çarşamba akşamı yayınladığı bir haberde, herkesin çok kolay şekilde token çıkarabileceğini ve bu sayede çok ciddi dolandırıcılık olaylarının yaşandığını belirtti.

Suç değil ama borsalar yasak

Bilindiği üzere Çin’de devlet, halkın kripto paralara ilgi göstermesini istemiyor ancak bunların alınıp satılması ya da saklanması konusunda direkt bir yasak yok. Bu yasağın olmamasına rağmen, insanların belki de kripto paralara ulaşmasının en kolay yolu olan borsalar ise ülkede yasaklı.

Çin 2017 yılında yaşanan büyük boğa koşusundan sadece birkaç ay önce ülkede kripto para borsalarını yasaklamıştı. Ülkede kullanıcılar ve yatırımcılar genelde takibi zor olan OTC borsaları (tezgahüstü borsalar) kullanıyorlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap