Çinli Bitcoin madencisi: Durum sandığınız kadar ciddi değil

Çinli Bitcoin madencisi: Durum sandığınız kadar ciddi değil

Paylaş
Uzman Coin: Çinli Bitcoin madencisi: Durum sandığınız kadar ciddi değil

Çin Devlet Konseyi’nin cuma günü Bitcoin ve Bitcoin madencileriyle ilgili yaptığı açıklamadan sonra en büyük kripto parada ciddi bir düşüş yaşanırken, önemli madencilik havuzu BTC.Top CEO’su Jiang Zhuoer, gündemi değerlendirdi.

Çin’in sıkı tedbirler alması halinde sadece madencilik hash gücü dağılımındaki etkisini kaybedeceğini belirten Zhuoer, üstünlüğün Kuzey Amerika ve Avrupa’ya geçeceğini belirtti. Konuyla ilgili Twitter hesabından değerlendirmelerde bulunan BTC.Top CEO’sunun yazdıkları şu şekilde:

“Durum, düşündüğünüz kadar ciddi değil”

Çin’in Bitcoin madencilik endüstrisi konusunda yürüttüğü politikayla ilgili fikirlerimi yaplaşmak istiyorum. Çin’de şu anki Bitcoin madenciliğiyle ilgili durum, düşündüğünüz kadar ciddi değil.

Çin Mali İstikrar Yönetimi toplantı sonrası şunu demişti:

‘Finansal riskleri kararlıkla kontrol ediyor ve engelliyoruz. Bireysel olarak alınan risklerin toplum seviyesine yayılmaması için kripto para ticaretine ve Bitcoin madenciliğine karşı sert tedbirler alabiliriz’

Buradan da anladığımız gibi ana hedefler; finansal riskleri kontrol etmek/önlemek ve sosyal sermayenin, risklerin bireylerden tüm topluma yayılmasını sağlayabilecek olan kripto para madenciliğine akmasını engellemek.

Başka bir deyişle bireysel madenciliğe, siz kendi riskleriniz ve kârlarınız için sorumlu olduğunuz sürece izin veriliyor. Her zaman da izin verildi. Ancak bir bir sermaye tarafından yönetilen madencilik yasaklanmak isteniyor olabilir.

Bu da 2013 yılında Bitcoin işlemleriyle ilgili bir tanım:

‘Çin Halk Bankası ve 5 diğer bakanlık tarafından, Bitcoin ile ilgili riskleri önlemek için oluşturulan uyarı:

Finans ve ödeme kurumları Bitcoin ticareti yapamaz ve bu konuda hizmet sağlayamaz’

Ancak bu uyarı da şöyle bir cümle de vardı:

‘Çevrim içi bir alım-satım işlemi olarak Bitcoin ticareti yapmakta halk, kendi sorumluluğunu almak şartıyla serbesttir.’

Örneğin, 4 Eylül 2017 tarihli Token İhracı ve Finansman Risklerinin Önlenmesine İlişkin Duyuru’da da ICO’lar yasaklanmıştı. Ancak o tarihe kadar ihraç edilmiş ve aynı zamanda yatırımcılarına son fiyattan ödeme yapabilen ihraççılara ise herhangi bir yaptırım uygulanmamıştı.

Eylül 2017’de ise tüm Çin merkezli borsaların kapatılmasına yönelik hamle yapılmıştı. Ancak kullanıcılara da token’larını çekmek için gerekli olan zaman tanınmıştı ve kimsenin token’ına devlet tarafından el konmamıştı.

En kötü senaryo…

Büyük bir veri merkezi ve büyük eski madenciler bu dönemde önemli kayıplar yaşayabilirler ancak, bununla birlikte Bitcoin ağı her zamaki gibi dayanıklı olacaktır. En kötü senaryo ise büyük vergi merkezlerinin kapanıp, 2014/15’teki eski günlere gitmemiz olur.

Küçük madenciler cihazlarını evde kurarlardı. Orta ölçekte olanlar bir barınakta düzinelerle, ya da bir fabrika içinde yüzlerle anlatılabilecek sistem oluştururdu. Büyük madenciler ise uzakta küçük bir hidroelektrik güç merkezi bulur ve birkaç bin madencilik makinesini oraya yerleştirirlerdi.

Kripto para endüstrisine ilk girdiğim 2013 yılında, iki ekran kartı ile evde madencilik yaptım. O dönem bir madenci ayda 500 ilâ 700 dolar arasında para kazanabiliyordu. Bu fazladan geliri elde ettiğimiz için gururluyduk.

Evden madencilik yapanların bu engellemenin hedefinde olmadığı düşünüldüğünde, en ileri teknoloji makineler denizaşırı ülkelere gönderilecek ve cihazların fiyatları da makul bir seviyede kalacaktır.

Evden madencilik yapanların daha fazla elektrik ücreti ödemelerine rağmen tüm endüstri daha az etkin olabilir, çalışan makine sayısı düşebilir ve artan güç maliyetlerinin etkisini dengelenebilir.

Sonuç olarak Bitcoin madenciliği normal şekilde varolmaya devam edecektir. Sadece Çin’deki madencilik endüstriyel boyuttaki veri merkezlerinden, ev madenciliğine kaydırılacaktır. Tüm Bitcoin ağı, hash oranı yüzde 50 bile düşse, her zaman güçlü olacaktır.

Ancak uzun vadede, Çin kripto madenciliğine karşı düzenleyici önlemler alırsa Bitmain gibi büyük Çinli ürticiler, makinelerinin çoğunu satacaktır:

İç pazara satış: regülasyon ihlali
Dış pazara satış: döviz kazanmak

En sonunda Çinli hash gücü, 2017’de borsaların yaptığı gibi yurtdışına gidecek. Küresel hash gücü dağılımında Çin’in etkisi azalacak.

Kuzey Amerika ve Avrupa’daki madencilerin, Çinli madencileriden daha üst seviyede olmaları dışında Bitcoin ağında gözle görülür değişiklikler olmayacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap