Çin’in Dijital Parasına Huawei Desteği

Çin’in Dijital Parasına Huawei Desteği

Paylaş
Çin’in Dijital Parasına Huawei Desteği

Çin Merkez Bankası kendi dijital parasını geliştirirken Huawei gibi dev isimlerle birlikte çalışacak.

Çin kendi dijital parasını en kısa süre içerisinde geliştirebilmek için ülkenin en önde gelen şirketleriyle işbirliği yapmaya, dijital para projesine bu şirketleri de dahil etmeye başladı.

Test Süreci

Geçtiğimiz gün paylaştığımız yazıda Çin Merkez Bankası’nın Shenzhen ve Suzhou’da dijital para denemeleri yapacağını söylemiştik.

Çin Merkez Bankası’nın amacı kendi dijital parasını bu iki şehirde uygun koşullar altında test etmek ve bu testlerden alacağı sonuçlara göre hareket etmek. Yerel kaynaklara göre Çin’deki yetkililer bu test sürecinde eğitimden sağlığa, finanstan eğlenceye kadar çeşitli alanlarda testler yapacaklar.

Huawei Desteği

Caijing gibi yerel haber kaynaklarına göre Çin Merkez Bankası bu projeyi geliştirirken Huawei gibi dev isimlerle de bir arada çalışacak.

Şu anki bilgilere göre Çin Merkez Bankası bu projeyi hızlı bir şekilde geliştirebilmek için Huawei, China Mobile, China Telecom ve China Unicom gibi birkaç telekomünikasyon şirketiyle bir arada çalışıyor.

Yine yerel kaynaklar tarafından yapılan haberlere göre bu şirketler, projelerini en kısa süre içerisinde tamamlayabilmek için birbirleriyle rekabet içerisindeler.

Maksimum Hız

Çin’in dijital parası henüz kullanıma hazır değil. Ancak bazı teknoloji uzmanları bu dijital paranın gelecekte çok büyük bir rol oynayacağını düşünüyorlar.

Bunun başlıca sebebi ise bu dijital para projesinin hız kapasitesi olacak. Yang Wang gibi araştırmacılara göre bu proje saniyede 220 bin işlem kapasitesine sahip olacak ki bu şu anda PayPal’dan, Bitcoin’den, Libra’dan çok daha fazla.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap