Çin’in Dijital Parası İlk Olarak Afrika’ya Doğru Genişleyebilir

Çin’in Dijital Parası İlk Olarak Afrika’ya Doğru Genişleyebilir

Paylaş
Çin’in Dijital Parası İlk Olarak Afrika’ya Doğru Genişleyebilir

Kriptokoin – Çin’in dijital parası ilk piyasaya çıkacağı zaman acaba genişlemesini nereye doğru yapar? Facebook, bundan yaklaşık 7 ay önce kripto para projesi  Libra’yı 28 şirketle birlikte duyurduğunda herkesi bir heyecan bir kaplamıştı. Ancak, çoğu ülke bunu kendi ekonomileri için bir tehdit olarak düşündüğü için bu heyecan kısa sürmüştü. Çin, kendi dijital Yuan’ı ile Libra benzeri bir kripto para birimi başlatma planını ilk açıklayan ülke oldu. Bununla birlikte, zamanla, diğer kripto para birimlerine karşı isteksiz tavrını net bir şekilde ortaya koydu.

Çin, 2020 yılında Merkezi Desteklenmiş Dijital ParaBirimi’ni (CBDC) piyasaya sürmekle birlikte dünyanın geri kalanına dagenişletmeyi planlıyor. Afrika’daki Libra yazarı Tendai Tomu’ya göre, Çin’indijital parasının lansmanının ardından Dijital Yuan’ın ilk pazarlarından biri Afrikaolacak. Konuyla ilgili olarak yazar şu ifadeleri kullanıyor:

“Çin’in çoğu Afrika ülkesi ile çok iyi bir ilişkisi var. Afrika ülkelerine yaptırım uygulamaz. Çoğu Afrika ülkesi ile ticareti teşvik ediyor. ”

Tomu, Çin ve Afrika arasındaki ilişkinin dostane olduğunu ve Çin’in çoğu Afrika ülkesine kredi vererek yardımcı olduğunu belirtti. Ancak Tomu’ya göre, Çin’in dijital parası Afrika’ya girmeyi başarsa bile, bankasız topluluklara ve hatta havale konusuna yardımcı olmayabilir. Çin’in yuanı aracılığıyla değiş tokuş edilen değer fazla bir fark yaratmayacak ve belki de sadece Afrika ve Asya arasında ticaret faaliyetleri yürütmek için faydalı olacak. Ancak yazar, ikisi arasındaki ticaret faaliyetinin çok yüksek olmadığını kabul ediyor.

Çin’in son zamanlarda kripto paralarla ilgili hamlesi için Dijital Para Hazırlığındaki Çin’de Yeni Bir Kripto Yasası Yürürlüğe Girdi başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap