Çin’in Dijital Parası Henüz “Test Aşamasında”

Çin’in Dijital Parası Henüz “Test Aşamasında”

Paylaş
Çin’in Dijital Parası Henüz “Test Aşamasında”

Çin’deki yetkililer ülkedeki dijital yuan projesiyle ilgili yeni açıklamalarda bulundular. Yetkililer bu projenin test sürecinin başladığını açıklarken dijital yuanın henüz resmen kabul görmediğini de belirttiler.

Daha Test Aşamasında

Çin Merkez Bankası bilindiği üzere uzun bir süredir kendi dijital parasını geliştiriyor. Bu aşamada Tencent, Alibaba gibi şirketlerden destek alan Merkez Bankası ayrıca Bank of China, Çin Ziraat Bankası, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası ve Çin İnşaat Bankası gibi bankalarla da işbirliği yapıyor.

Dijital yuan projesine katkıda bulunan Bank of China yetkilileri kısa süre önce Çin Merkez Televizyonu’na (CCTV) bazı demeçler verdiler. CCTV’ye konuşan Bank of China sözcüsü, dijital yuan projesinin  Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xiongan gibi şehirlerde test edilmeye başladığını doğruladı. Fakat kendisi bu projenin hala test aşamasında olduğunu ve resmen kullanıma hazır olmadığını vurguladı:

“Dijital yuan için yapılan deneme çalışmaları bizim ticari faaliyetlerimizi herhangi bir şekilde etkilemeyecek. Dijital yuan şu an için ülkedeki para basma politikasını, finans piyasasını ve sosyal ekonomiyi de etkilemeyecek.”

Ödeme Kolaylığı

Bank of China ayrıca dijital yuan kullanmanın çok kolay olacağını açıkladı. Bankanın açıklamalarına göre bu dijital parayı kullanmak adeta banknot kullanmak kadar kolay olacak.

Çin Merkez Bankası’nın dijital yuan için geliştirdiği mobil uygulamanın görüntülerini kısa süre önce paylaşmıştık. Bank of China’nın açıklamalarına göre bu uygulamayı kullanan vatandaşlar birbirleriyle rahatça işlem yapabilecekler:

“Eğer iki telefonda da dijital yuan uygulaması varsa bu cihazlar arasında doğrudan işlem yapılabilecek.”

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap