Çin’in Blockchain Sektörü Yalanlar Üstüne mi Kurulu?

Çin’in Blockchain Sektörü Yalanlar Üstüne mi Kurulu?

Paylaş
Çin’in Blockchain Sektörü Yalanlar Üstüne mi Kurulu?

Çin’deki Blockchain sektörü geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde ciddi anlamda büyüdü. Bu büyümeyi ülkedeki Blockchain şirketlerinin sayısına bakarak görebiliyoruz.

Focus Report verilerine göre ise Çin’deki Blockchain sektörü aslında zannedilenden çok daha kötü durumda. Yeni yapılan araştırmalara göre ülkedeki Blockchain şirketlerinin aslında çok az bir kısmı bu tanıma gerçekten uyuyor.

Yüzde 10’dan Az

Business Times tarafından aktarılan bilgilere göre Çin’de günümüzde Blockchain odaklı olduğu düşünülen 32 bin civarında kuruluş var. CoinDesk’e göre bunların 500 tanesi Mart-Ekim 2019 tarihleri arasında kuruldu.

Focus Report tarafından paylaşılan verilere göre bu 32 bin kuruluşun yüzde 10’undan daha az bir kısmı gerçekten Blockchain ile ilgili bir yazılım kullanıyor. Geri kalan şirket ve kuruluşların ise Blockchain’in ismini yalnızca para kazanmak için kullandıklarından şüpheleniliyor.

Token Yalancılığı

Çin’deki şirketler yalnızca Blockchain teknolojisinin ismini kullanmakla kalmıyor, dijital tokenlara duyulan ilgiden de yararlanmak istiyorlar.

National Internet Emergency Center verilerine göre piyasada herhangi bir destekçisi olmayan ya da piyasaya çıktıktan hemen sonra dibi gören 755 token var. National Internet Emergency Center buna ek olarak 102 farklı tokenın saadet zinciri olduğundan şüphelenip bunları kara listeye aldı.

Tüm bu veriler aslında Çin’deki Blockchain sahtekarlığının çok ciddi boyutlara ulaştığı ve Çin Hükümetinin bu projeleri ortadan kaldırmak için kapsamlı bir çalışma yapması gerektiğini gösteriyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap