Çin’den Yeni Açıklama: Dijital Paramız Anonim Olacak

Çin’den Yeni Açıklama: Dijital Paramız Anonim Olacak

Paylaş
Çin’den Yeni Açıklama: Dijital Paramız Anonim Olacak

Çin Merkez Bankası, kendi geliştirdiği dijital parayla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Çin Merkez Bankası adına konuşan yetkili isim, bu dijital para projesiyle ilgili merak edilen bir konuya değindi.

Gizlilik Konusu

Çin bundan birkaç hafta önce kendi dijital para projesini geliştirdiğini açık bir şekilde ifade etti.

Çin’deki yetkililer bu dijital para sayesinde ülkedeki para akışını çok daha verimli bir şekilde takip edebilecekler. Bazı uzman isimler, Çin Hükümetinin bu dijital parayı insanları takip etmek için kullanmasından endişeleniyorlar.

Dijital parayla yapılan işlemler elektronik ortamda kolaylıkla takip edilebiliyorlar. Dolayısıyla Çin’in dijital parayı bu amaçla kullanması mümkün görünüyor.

Endişeye Gerek Yok

Çin Merkez Bankası yetkililerinden Mu Changchun, Singapur’da düzenlenen bir etkinliğe katıldı. Changchun etkinlik sırasında bu “insanları takip etme” meselesine değindi.

Mu Changchun tarafından yapılan açıklamalara göre Çin’in bu dijital parayı insanları takip etmek için kullanmak gibi bir niyeti yok. Changchun hatta insanların bu dijital parayı anonim olarak kullanabileceklerini söylüyor:

Halk kağıt parada olduğu gibi anonim bir şekilde işlem yapabilmek istiyor, bunun farkındayız. Ama biz anonim kalmak isteyenlere bu seçeneği zaten sunacağız.

Mu Changchun, insanların bu dijital parayı anonim bir şekilde kullanabileceklerini ancak Çin’in yine de bazı denetlemelerde bulunacağını söylüyor. Kendisinin konu hakkındaki açıklamaları şu şekilde:

Bu anonimlik düzeyini, para aklamaya ve terörizm finansmanına karşı verdiğimiz mücadeleyle dengede tutmaya çalışacağız. Bu dengeyi kurmak zorundayız. Amacımız halktan bilgi toplamak değil.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap