Çin’den Çıkan Sermaye Bitcoin’e Akabilir!

Çin’den Çıkan Sermaye Bitcoin’e Akabilir!

Paylaş
BTC Piyasası: Çin’den Çıkan Sermaye Bitcoin’e Akabilir!

Çin’deki ekonomik meseleler ve paha kaybeden yuan, önümüzdeki birkaç ay içinde paranın Bitcoin’e akmasına neden olabilir. Matrixport Araştırma ve Strateji Lideri Markus Thielen, mahallî iktisadın zayıfladığı bir devirde Çinli yatırımcıların BTC’ye yönelme ihtimaline parmak bastı.

Bloomberg’in paylaştığı habere nazaran Ağustos ayında 49 milyar $ büyüklüğünde sermaye Çin’i terketti. Uzmanlar, bu sayının 2015 Aralık periyodundan bu yana en büyük değişim olduğunu belirtti. Direkt yatırımlar ülkeyi terkederken dolar, yuan karşısında son 17 yılın en pahalı günlerini yaşıyor.

Thielen, Çin iktisadının zayıf büyüme ivmesi ve mahallî şirketlerin zayıf kârlılığı nedeniyle ülkeden çıkışın  artabileceğini düşünüyor. Ekonomiste nazaran ülkede yasaklanalı üzerinden uzun vakit geçse de sermaye sahiplerinin aklında hala Bitcoin var:

“Çin hükümetinin mahallî yatırımcılara uyguladığı sert sermaye şartları, çıkış yapan paranın bir ölçüsünün Bitcoin’e kaçmasına neden olabilir.”

BitMEX kurucusu Arthur Hayes, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşımda misal bir yorum yaptı. Kripto para fenomeni, paranın altın yahut Bitcoin’e gitme ihtimalinin olduğunu belirtti.

Hayes, altın ve Bitcoin için ihtimaller üzerinde dursa da Çin’den çıkan sermayenin Amerikan tahvillerine gitmediğine emin.

Geçmişte Bitcoin Fiyatına Ne Oldu?

Asya devi ve Dünya’nın en büyük ikinci iktisadı Çin’de sermaye çıkışı birinci defa meydana gelmiyor. Ülkede 2016-2017 periyodunda sermaye dışarı giderken 2017-2022 yıllarında ise görünüm olumlu oldu.

Söz konusu periyotta BTC yaklaşık 31 kat paha kazandı. 2016 yılına 431$’dan başlayan Bitcoin, 2017’ye ise 13.380 dolar düzeyinde veda etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap