Çin’den Bitcoin ve Altcoin Madenciliğine Yeşil Işık! "Fiyatlar Dalgalanabilir"

Çin’den Bitcoin ve Altcoin Madenciliğine Yeşil Işık! "Fiyatlar Dalgalanabilir"

Paylaş
Çin’den Bitcoin ve Altcoin Madenciliğine Yeşil Işık! "Fiyatlar Dalgalanabilir"

Kriptokoin.com – Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun, Bitcoin ve kripto para birimi madenciliğinde kalp değişikliği olduğu görülüyor. Endüstriyel Yapı Düzeltme Rehberliği Kataloğu’nun 2019 versiyonunda, kripto para birimi madenciliğinin artık ortadan kaldırılması gereken bir endüstri olduğu düşünülmüyor.

Çin Bitcoin ve altcoin madenciliğini yasaklanacak sektörler listesinden çıkarıyor

Endüstriyel Yapı Düzeltme Kılavuzu Kataloğu (2019), Çin hükümetlerinin yerel yatırımları yönetmeleri ve endüstriyel altyapıyı optimize etmeleri için referans teşkil eden bir belgedir. Belge, hangi endüstrilerin ülke ekonomisi için istenmeyen sektörler olarak kabul edildiğini ve aynı zamanda daha fazla yatırım gerektiren sektörlerin altını çizdiğini gösterir. Belge, Çin’de ekonomik yeniden yapılanmayı yönlendirmeye yardımcı olmak ve ülkedeki büyük ekonomik operasyonları yönetmekle görevli devlet kontrolündeki bir ajans olan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) tarafından hazırlandı.

Dokümanın ilk taslağı Nisan ayında piyasaya sürüldü. İlk taslakta, “Bitcoin üretim süreci olan kripto para madenciliği” ortadan kaldırılması gereken bir sektör olarak tanımlandı. Ancak, bugün erken saatlerde yayımlanan belgenin son versiyonunda, istenmeyen endüstriler listesinden kripto para birimi madenciliği çıkarıldı. Bu, Çin’in ekonomisinde kripto para birimi madenciliğinin rolünü yeniden değerlendirdiğini gösteriyor. Bu ülkede faaliyet gösteren onbinlerce kripto para birimi madencisi için iyi haber. Belgede belirtilen kılavuz 1 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe girecek.

Çin kripto para ve Blockchain sektöründe önemli adımlar atıyor

Çin’de kripto para birimi madenciliği hiç yasa dışı olmamasına rağmen, bu çok yakın zamana kadar, kripto para birimleri, madencilik ve ilgili endüstrilere karşı nispeten düşmanca olan bir ülke için doğru yönde atılmış bir adım olabilir. 2017 yılında, ülkede kripto para birimi borsaları ve ticaret platformları etkili bir şekilde yasaklandı ve Endüstriyel Yapı Düzeltme Kılavuzu Kataloğu’nun ilk hali kripto para birimi madenciliğinin de aynı kaderi yaşayabileceği yönünde endişeleri doğurdu. Ama şimdi belge madenciliği yasaklanacak sektörlerin dışında tutuyor.

Bazı uzmanlara göre, Çin’in bu hamlesi kripto para fiyatlarını artırabilir. Hong Kong Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bugün kripto para birimi borsalarının kullanımına ilişkin kriterleri belirten bir açıklama yayınlaması bekleniyor. Bu doğruysa, büyük olasılıkla önceki kripto para birimi borsa yasağından geri adım atan ülke için doğru ilk adım olacak. Ancak, Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’nde Özel bir İdari Bölge olduğundan, bu başvuru kriterlerinin ulusal olarak uygulanması pek mümkün değil. Çin’deki son gelişmeler adına “Kendi Kripto Parasını Çıkartmaya Hazırlanan Çin Bu Dev Şirketle Anlaşma İmzaladı” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap