Çin’deki Önde Gelen Bankalar Egemen Kripto Para Birimi İçin Araştırma ve Geliştirme Yürütüyor

Çin’deki Önde Gelen Bankalar Egemen Kripto Para Birimi İçin Araştırma ve Geliştirme Yürütüyor

Paylaş
Çin’deki Önde Gelen Bankalar Egemen Kripto Para Birimi İçin Araştırma ve Geliştirme Yürütüyor

Kriptokoin – Çin’in büyük Bankaları, merkezi hükümet tarafından kontrol edilecek dijital para birimleri için araştırma ve geliştirme süreci yürütmeye karar verdiler. Çin Halk Bankası hala geliştirme üzerinde çalışıyor. Ancak dijital para biriminin lansman tarihi hakkında resmi bir açıklama yapmadılar.

Geçtiğimiz yıl Facebook, dünya çapındaki yetkililerin ve bankaların çok da sıcak karşılamadığı dijital para birimi Libra’yı başlatmaya karar verdi. Öte yandan Çin, 2019’un sonuna kadar merkezi kripto para birimini başlatmaya karar vermişti. Yine de, 2020 yılına girerken, Çin merkez bankası, bu yıl egemen bir dijital para birimini araştırmaya ve geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

Araştırma ve Geliştirme Devam Etse de Zaman Belli Değil

Çin Halk Bankası, 2019’da para biriminin gelişimi konusunda önemli ilerleme kaydettiklerini açıkladı. Ancak ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda herhangi bir bilgi vermedi. PBOC, dijital kripto para birimi fikrini destekleyen ilk merkez bankalarından biri durumunda. Çünkü ülke kripto para birimlerini finansal sistem için bir tehdit olarak görmekte. Singles Day’in çevrimiçi alışveriş promosyonuna mükemmel uyum sağlamak için 11 Kasım’a kadar başlatılacak bir dijital para birimi söylentileri vardı, ancak böyle bir gelişme gerçekleşmedi.

İsveçli Riksbank, merkez bankasının teknolojik ufkunu genişletmesine yardımcı olmak için e-krona adlı yeni bir dijital para birimini destekleyecek bir pilot program oluşturmak amacıyla  Accenture ile bir yıllık bir sözleşme imzaladığını açıklamıştı. Ancak, pilot proje yedi yıl daha uzatılabileceğinden, proje tanıtımının yapılması biraz zaman alabilir.

Dijital Para Birimlerine Doğru Hareket Eden Daha Fazla Banka

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, bankanın kripto para birimleri alanında “teknik ve yasal araştırma” yapmayı planladığını söyledi. Japonya’da kripto paralara olan talep yüksek olmadığından, ülkenin dijital bir para birimi verme planı yok.

Diğer taraftan, PBOC, egemen dijital para birimi üzerinde çalışmaya devam ederken bir tarih duyurmak konusunda isteksizliğini sergiliyor. Çin iş dergisi Caijing, Aralık ayında, ülkenin dört büyük devlet bankası – Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin İnşaat Bankası, Çin Bankası ve Çin Tarım Bankası ile devlete ait üç telekom şirketinin birlikte firmaların büyüme sürecine dahil olduğunu ifade etmişti. Çin’in dijital para biriminin ayrıntıları için Gizemli Çin Dijital Parası’nın Ayrıntıları Ortaya Çıktı! Kullanıcılar Hayal Kırıklığına Uğradı isimli yazımıza bakabilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap