Çin’deki Bu Yeni Yasa Ülkedeki Blockchain Çalışmalarını Hızlandırabilir

Çin’deki Bu Yeni Yasa Ülkedeki Blockchain Çalışmalarını Hızlandırabilir

Paylaş
Çin’deki Bu Yeni Yasa Ülkedeki Blockchain Çalışmalarını Hızlandırabilir

Önümüzdeki aylarda kendi dijital parasını çıkarmaya hazırlanan Çin Hükümeti, kriptografi kullanımıyla ilgili yeni bir yasayı onayladı.

Yasa Kabul Edildi

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Daimi Komitesi, Ekim 2019’da şifreleme yöntemleriyle ilgili hazırlanmış bir yasa tasarısını onaylamıştı. Daimi Komite tarafından desteklenen bu tasarının artık yasal yönden bağlayıcılığı da bulunuyor.

Bu yasa tasarısının aslında dijital paralarla veya Blockchain teknolojisi ile doğrudan bir bağlantısı yok. Ancak bu yasada kriptografi kullanımıyla ilgili bazı bilgiler veriliyor ve şifreleme metotlarıyla ilgili önemli tanımlamalar yapılıyor.

China Money Network tarafından yapılan habere göre Çin Hükümeti bu yasayı kabul ederek şifreleri yasal olarak üçe ayırmış oldu: Şifreler, genel şifreler ve ticari şifreler. Yine China Money Network tarafından aktarılan bilgilere göre Çin’de atılan bu adım aslında ülkedeki Blockchain çalışmalarını dolaylı yoldan hızlandırabilir:

Bir verinin bozulmamasını sağlamak için o verinin şifreyle korunduğundan emin olmak gerekiyor. Bu bağlamda Blockchain teknolojisi, kriptografi teknolojisinden bağımsız olarak geliştirilemez.

Çin Merkez Bankası’nın kendi dijital parasını geliştirmeye başladığını ve bunu yakın gelecekte kullanıma sunmayı planladığını biliyoruz. Görünüşe göre Çin’deki yetkililer dijital para ve Blockchain alanında çalışırken kriptografi konusunu da ihmal etmiyorlar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap