Çin’deki Blockchain Gelişmeleri 

Çin’deki Blockchain Gelişmeleri

Paylaş
Çin’deki Blockchain Gelişmeleri 

Geçtiğimiz ay Çin’in Blockchain teknolojisi hakkında yaptığı açıklamalar bazı yatırımcılarda FOMO etkisi yarattı. Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Çin Devlet Başkanı Xi Jingping‘in Blockchain konusunda yaptığı pozitif açıklamalar, merkez bankası dijital para birimi planlarıyla birleşince kripto ekosisteminde adeta bir heyecan yarattı.

Çin’in Blockchain Adımları

Çin Blockchain teknolojisinde bir dünya lideri olma hedeflerini açıkça belirtti. Komünist Parti ve ülke genelindeki yerel yönetimler, Başkan Xi’nin teknoloji ile ilgili son yorumlarını bir harekete geçme çağrısı olarak değerlendiriyor.

Öte yandan devletin haber organı olan People’s Daily, son zamanlarda yaptığı açıklamalarda bu konuyu destekleyen ifadeler kullanıyor:

Yetkililer ve parti kadroları; üst düzey liderlerin, reel ekonomideki uygulamaları, insanların geçim kaynakları ve devlet yönetimi konusundaki umutları nedeniyle Blockchain teknolojisine büyük önem verdiğini anlamalıdır.

Ayrıca halk medya kaynakları aracılığıyla, neden Blockchain teknolojisini benimsemeleri gerektiği konusunda da sürekli eğitim içeriklerine ulaşabiliyor.

Çin Bilimler Akademisi’ndeki inovasyon ve geliştirme araştırma merkezinin müdürü Mu Rongping de gelişmekte olan teknolojiye övgülerini şu ifadelerle dile getiriyor:

Kamu güvenliği, toplu taşıma, suç soruşturması ve yolsuzlukla mücadele kampanyaları gibi alanlarda yeni teknolojilerin kullanımı için potansiyel çok büyük. Blockchain, güvenilir bir teknoloji olduğu kanıtlanırsa, yönetim ve teknolojinin entegrasyonu konusunda yeni bir çığır açabilir.

Blockchain ve Çin

Bilindiği gibi Çin, insan hakları konusunda kötü bir sicile sahip. Daha ileri teknoloji yalnızca bu suistimallerin artmasına ve devlet gözetiminin fazlalaşmasına izin verecek.

Baidu, Alibaba ve Tencent gibi Çin internet ve teknoloji tekelleri, devlet girişimlerinin tamamen gerisinde yer alıyor ve otokratik rejimi yatıştırmak ve karlarını devam ettirmek için bu konuda daha da fazla eğilimli olmaları muhtemel görünüyor.

Bunların yanında belki de en önemlisi dijital yuanın Çin nüfusu üzerinde benzeri görülmemiş düzeyde finansal veri sağlaması olacak…

Kaynak: Bitcoinist

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap