Çin’de merkez bankası destekli dijital para yarışı kızışıyor: 1 milyar dolarlık fon oluşturuluyor

Çin’de merkez bankası destekli dijital para yarışı kızışıyor: 1 milyar dolarlık fon oluşturuluyor

Paylaş
Çin’de merkez bankası destekli dijital para yarışı kızışıyor: 1 milyar dolarlık fon oluşturuluyor

Çin’in Shenzhen kentinde bulunan Hande Finansal Teknoloji Holding A.Ş. (HDFH) Başkanı Cao Tong, bugün Şanghay’da düzenlenen ikinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) sırasında merkez bankası destekli dijital para yarışını ilgilendiren önemli bir duyuru yaptı.

Fuarda Çin’in Dijital Bankaları için Küresel Yatırım Fırsatları başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Tong, Blockchain tabanlı bir dijital banka konsorsiyumu yatırım fonu başlattığını duyurdu.

1 milyar dolarlık fon toplanacak

Tong’un açıklamasına göre planın adımları şöyle işleyecek: Öncelikle banka kurulacak ve dijital dönüşümü sağlanacak. İkinci adım olarak ise dijital olarak dönüştürülmüş bankayı ana düğüm olarak taşıyan küresel bir dijital banka konsorsiyum Blockchain’i oluşturulacak.

Yerel ve uluslararası yatırımcılarla birlikte çalışması planlanan bankanın fonu, altı yıllık yatırım aşaması ve iki yıllık çıkış aşamasıyla yaklaşık 1 milyar dolar olacak.

Fintech, Blockchain teknolojisi ve operasyonel tecrübesiyle bilinen Tong, açıklamasında şu sözleri kullandı:

Fon, yatırım yapan ve fintech dönüşümü ile hedefleri güçlendirirken, yenilikçi bir dijital dijital banka konsorsiyumu Blockchain’i kurarak, katılımcı dijital bankalar için daha büyük bir değer elde edecek.

Tong’un açıklamasının, Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın (PBoC) merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalıştığı dönemde gelmesi dikkat çekti.

Ağustos ayında, CBDC’nin beş yıllık gelişimden sonra hazır olduğu ifade edilmişti. Eylül ayında, PBoC Başkanı Yi Gang, CBDC için planlarını açıklamış, söylentilere rağmen belirlenmiş bir başlangıç ​​tarihi olmadığını söylemişti.

Bununla birlikte, bu ayın başlarında HCM Capital’in kurucu ortağı Jack Lee, Çin’in para biriminin önümüzdeki iki ila üç ay içinde piyasaya çıkmasını beklediğini söyledi.

bitcoinist

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap