Çin’de Kaç Tane Blockchain Şirketi Var?

Çin’de Kaç Tane Blockchain Şirketi Var?

Paylaş
Çin’de Kaç Tane Blockchain Şirketi Var?

Çin Sanayi Geliştirme ve Bilgi Merkezi tarafından yayınlanan verilere göre ülkede Blockchain teknolojisini kullanan 30 binden fazla şirket bulunuyor.

Blockchain Merkezi

Çin Hükümeti bundan birkaç ay önce Blockchain teknolojisiyle ilgili yaptığı çalışmaları hızlandırma, ülkeyi Blockchain konusunda bir dünya lideri haline getirme kararı aldı. Görünüşe göre hükümetin bu kararı şimdiden etkisini göstermeye başladı.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na bağlı olan Sanayi Geliştirme ve Bilgi Merkezi (CCID) ülkedeki Blockchain şirketleriyle ilgili yeni bir araştırma yaptı. CCID tarafından yapılan araştırmalara göre ülkede Blockchain teknolojisini kullandığını iddia eden şirketlerin toplam sayısı 33 bin barajını aştı.

Kaynak: CCID

Bitcoin.com tarafından paylaşılan bilgilere göre bu sayının yüzde 57’sini Blockchain odaklı start-uplar, yüzde 23’ünü Blockchain ile ilgili çalışma yapan İnternet şirketleri, yüzde 12’sini Blockchain projesi geliştiren finans kurumları oluşturuyor.

Bu şirketlerin Blockchain teknolojisini birbirinden farklı alanlarda kullandıkları da söyleniyor. Bazı şirketler bu teknolojiyi, eğitim, sağlık ve ulaşım projeleriyle ilgili alanlarda kullanırken bazıları Blockchain’in telif haklarıyla, eğlence sektörüyle ilgili projelerde kullanıyor.

Güvenilebilir mi?

CCID ülke genelinde Blockchain kullanan toplam şirket sayısının 33 bin civarında olduğunu öne sürse de bu sayının doğruluğu henüz kesin değil.

Blockchain kullandığını öne süren bu şirketlerden kaç tanesi gerçekten Blockchain kullanıyor, kullananlardan kaç tanesi Blockchain’i aktif bir şekilde kullanmaya başladı veya başlamayı planlıyor, bilinmiyor. Bu bilinmezliğin sebebi ise Çin’in henüz yerel Blockchain sektörüyle ilgili kapsamlı bir araştırma yapmamış olmaması.

Çin’deki yetkililer bundan birkaç hafta önce ülkedeki bazı Blockchain şirketlerini araştırmaya başlamış, bunlardan bazılarının yasa dışı bir şekilde faaliyet gösterdiğini fark etmişlerdi. Hal böyleyken bu 33 bin şirketten kaç tanesi gerçekten Blockchain şirketi olarak değerlendirilebilir bilemiyoruz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap