Çin’de CoinmarketCap ve Coingecko yasaklandı! VPN ve Telegram’a hücum!

Çin’de CoinmarketCap ve Coingecko yasaklandı! VPN ve Telegram’a hücum!

Paylaş
Uzman Coin: Çin’de CoinmarketCap ve Coingecko yasaklandı! VPN ve Telegram’a hücum!

Cuma günü merkez bankası aracılığıyla bir kez daha kripto paralar hakkında olumsuz açıklamalarda bulunan Çin, duyurularını operasyonlarıyla da pekiştiriyor. Son olarak 10 madencilik cihazına el koyan ülkede işin internet ve bilgi kısmına da müdahalede bulunuldu.

Dünyada en çok ziyaret edilen kripto para veri siteleri CoinGecko ve CoinMarketCap, Çin ana karasındaki kullanıcılar için erişilemez hale getirildi ve yasaklandı.

Bu sabah farkına vardılar

The Block’un haberine göre; CoinGecko ve CoinMarketCap şu anda Çin’in internet güvenlik duvarı (firewall) tarafından engelleniyor. Çin’in yasakladığı web sitelerini kontrol eden bir uygulama olan Greatfire.org’daki arama sonuçları, iki sitenin de %100 oranda engellendiğini gösteriyor. CoinGecko ve CoinMarketCap’in tam olarak ne zaman erişilemez hale geldiği belli olmasa da, Çinli kullanıcıların büyük kısmı salı sabahı itibariyle bu durumun farkına vardıkları belirtiliyor.

The Block’a konuşan CoinGecko’nun kurucu ortağı TM Lee, “Biz proaktif olarak bir engelleme yapmadık” dedi.

VPN ile ulaşabiliyorlar

Bu iki veri sitesine uygulanan sansür, Çin’in sadece ülke içindeki şirketleri kapatmakla kalmayıp, Çin vatandaşlarına da uygulayacağı yasakları göstermesi açısından önemli bir hamle. Ancak Çinli kullanıcılar, devletlerin yasaklarına karşı geliştirilen bir teknoloji olan VPN ile de bu sitelere ulaşabiliyorlar.

WeChat’ten Telegram’a geçiş söz konusu…

Öte yandan devletin hamlelerine karşı Çinli kripto para kullanıcıları da boş durmuyor. VPN kullanımının ülkede ciddi şekilde arttığı belirtilirken, Çinli mesajlaşma uygulaması WeChat’te kullanıcıların, ya isimlerini değiştirdikleri ya da Telegram tarafına geçtikleri ifade ediliyor.

Birçok kullanıcı da ayrıca, kripto paralarla ilgili bilgilerin nasıl daha güvenli bir şekilde tartışılabileceği, VPN’lerin nasıl kurulacağı ve Telegram’da sohbet gruplarına nasıl katılılacağı konusunda eğitimler yayınlıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap