Çin Vatandaşları Madencilik İçin İran’a Mülteci Başvurusunda Bulundu

Çin Vatandaşları Madencilik İçin İran’a Mülteci Başvurusunda Bulundu

Paylaş
Çin Vatandaşları Madencilik İçin İran’a Mülteci Başvurusunda Bulundu

Çin’de kripto para madenciliğinin yasaklanacak olmasından dolay Çinli madenciler kendileri için en uygun ülkeyi aramaya başladı. Çin vatandaşları uzun zamandır süregelen kripto para sınırlamaları ve yasaklamalarından bıktıklarını açıklayarak daha rahat ve sorun çıkarmayan bir ülkeye yerleşeceklerini açıkladılar. Hükümetin yapılan madencilik işlemlerine karışmasının saçma ve haksız olduğunu vurgulayan Çinli madenciler, tercihini İran’dan yana kullandı.

Çinli madenciler kripto para mining işlemleri için neden İran’ı seçtiklerini ise şu cümlelerle açıkladılar: “Birçok ülkeyi ve yaptırımlarını araştırdık. Evet İran’da çok ciddi bir ekonomik ambargo uygulanıyor. Bunun yanında elektrik fiyatları da inanılmaz derecede düşük. Bu yüzden tercihimizi İran’dan yana kullanmaya karar verdik.” açıklamasında bulundular.

Oldukça zengin doğalgaz rezervine sahip olan İran, kripto para madencilerini de ucuz elektrik sunmasından dolayı cezbediyor. İran’da elektrik tüketimi kilowat-saat başına 0,006 dolar alınıyor. Bu oran Çin’de ise kilowat-saat başına 0,015 dolar şeklinde ücretlendiriliyor. Bitcoin çiftliği üreten Liu Freng, İran’a taşınmanın ve tüm bu sistemlerin orada tekrardan kurulmasının sanıldığı kadar kolay olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı. Liu, “İran’ın sunduğu ucuz elektrik birçok Çinli vatandaşı cezbediyor, haklılar da elbette. Ancak bu işler düşünüldüğü kadar basit olmuyor. Üstelik kripto para madenciliği ekipmanlarının İran’a sokulması yasak. Eldeki cihazları sorunsuz bir şekilde İran’a sokabileceğimizin garantisi yok. En son elde ettiğimiz verilere göre İran, sınırında 40 binden fazla madencilik için gerekli olan ekipmanlara el koymuş.” açıklamasında bulundu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap