Çin Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Test Etmeye Başlayacak

Çin Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Test Etmeye Başlayacak

Paylaş
Çin Merkez Bankası Kendi Dijital Parasını Test Etmeye Başlayacak

Çin Merkez Bankası aylardır üstünde çalıştığı dijital para projesini geliştirmeye devam ediyor. Caijing gibi yerel kaynaklar tarafından yapılan habere göre Çin Merkez Bankası kendi geliştirdiği dijital parayı kısa süre içerisinde iki farklı şehirde test etmeye başlayacak.

Eğer Çin Merkez Bankası tarafından yapılan bu testler başarılı olursa bu dijital paranın önümüzdeki yıl içerisinde daha aktif bir şekilde kullanıldığını görebiliriz.

Testler Başlayacak

Yerel kaynaklara göre Çin Merkez Bankası, bu dijital para projesini Shenzhen ve Suzhou’da kullanıma sunmak, buradan elde edilecek sonuçları değerlendirmek istiyor.

Çin Merkez Bankası bu dijital paranın ne şekilde test edilebileceğini bulmaları için yedi farklı devlete bağlı şirketle, dört ticari bankayla ve üç telekom şirketiyle anlaşma yaptı. Yerel kaynaklara göre anlaşmaya dahil olan bu ticari bankalar, en uygun test planını bulmak için birbirleriyle sıkı bir rekabet içerisindeler.

The Block tarafından aktarılan bilgilere göre bu dijital paranın test edilme sürecinde özellikle eğitim, ulaşım, sağlık ve ticaret gibi alanlara dikkat edilecek.

2020’ye Hızlı Girecek

Çin Merkez Bankası, özellikle Facebook kendi dijital para projesi Libra’yı geliştirmeye başladıktan sonra dijital para çalışmalarını hızlandırmaya başladı.

Görünüşe göre Çin’deki yetkililer kendi dijital paralarını en kısa süre içerisinde test etmek, bir sonraki adımlarını da buradan alacakları sonuçlara göre planlamak istiyorlar.

The Block tarafından paylaşılan bilgilere göre Çin Merkez Bankası, özellikle Shenzhen’deki test aşamasından verimli sonuç alınması halinde bu dijital para projesini 2020 genelinde iyice hızlandırmayı planlıyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap