Çin, Etherscan’i yasakladı

Çin, Etherscan’i yasakladı

Paylaş
Çin, Etherscan’i yasakladı

Çin hükümetinin yurt dışındaki internet sitelerine erişimi kısıtlamak için kullandığı Çin Güvenlik Seddi, en popüler Ethereum blok gezgini Etherscan.io’yu yasakladı.

Dün itibari ile siteye Çin anakarasındaki IP adreslerinden erişim sağlanamadığı bildiriliyor. Herhangi bir sitenin Çin tarafından engellenip engellenmediğini gösteren Greatfire.org’a göre, 30 Ekim 2019’da da siteye Çin’den erişim yoktu. Bu, Etherscan.io’nun en azından 30 Ekim’den beri yasaklanmış olduğu anlamına gelebilir.

Etherscan‘in kurucu ortağı ve CEO’su Matthew Tan, şirketinin yasağın son 3 aydır farkında olduğunu ama kesin tarihini bilmediklerini söyledi.

Bu arada diğer Ethereum blok gezginlerine Çin anakarası üzerinden erişilebilirken Etherscan.io’ya getirilen kısıtlamayı aşmak için cn.etherscan.com adıyla birebir Etherscan.io’nun kopyası olan bir başka site açıldığı keşfedildi. Söz konusu sitenin 16 Eylül’de MakerDAO’nun bir WeChat gönderisinde paylaştığı belirlendi. Etherscan.io yasağı, tahmin edilenden daha önce uygulanmaya başlanmış olabilir.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap