Çin Ekonomiye 22 Milyar Dolar Pompalıyor

Çin Ekonomiye 22 Milyar Dolar Pompalıyor

Paylaş
Çin Ekonomiye 22 Milyar Dolar Pompalıyor

Çin’de ortaya çıkan ve birkaç hafta içerisinde diğer ülkelere de yayılan Coronavirüs, pek çok kişiyi endişelendirmeye devam ediyor. Şu ana dek 14 bin kişiye bulaşan ve 305 kişinin ölümün yol açan bu virüs özellikle Çin’de paniğe yola açtı.

Ekonomik Önlemler

Coronavirüsün birkaç hafta içerisinde bu kadar hızlı bir şekilde yayılmış olması dünya genelindeki yatırımcıları da endişelendirmeye başladı. Bunun sonucunda Çin’in S&P500’deki bileşik indeksinde yüzde 8’den fazla düşüş yaşandı.

Çin Hükümeti şimdi piyasaları dengelemek ve ekonomik açıdan herhangi bir sorun yaşamamak için harekete geçti. BBC tarafından aktarılan bilgilere göre Çin’deki yetkililer, bugün piyasalar açılır açılmaz ekonomiye 150 milyar yuan (22 milyar dolar) enjekte ettiler.

Kripto para dünyasının tanındık isimlerinden olan ve özellikle Çin’deki gelişmelerle ilgili önemli bilgiler paylaşan Dovey Wan, Çin’in bu hamlesini sosyal medya üzerinden eleştirdi. Wan, Çin’in bu kararı hakkında şu yorumu yaptı:

Dünyanın dört bir yanındaki politikacıların tek bir ortak yönü var. O da içinde bulundukları politik sistem fark etmeksizin ülkelerindeki merkez bankasının gücünü suistimal etmek.

Çin, Coronavirüsün ekonomik etkileriyle mücadele edebilmek için daha farklı yollara da başvuracak. Hükümet bu virüsten etkilenen şirketlerin mali açıdan herhangi bir sorun yaşamamaları için ülkedeki bankalara 300 milyar yuan vermeyi planlıyor. Bankalar bu sayede bu parayı söz konusu şirketlere kredi vermek için kullanabilecekler.

Bitcoin Fiyatı Dalgalanıyor

Çin piyasaları dalgalanmaya devam ederken Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatlarında da ciddi bir hareketlilik söz konusu.

Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin geçtiğimiz son birkaç saat içerisinde 9 bin 600 dolar seviyesini zorladı ancak daha sonra yeniden 9 bin 400 dolar bandına çekildi. Bitcoin’in önümüzdeki birkaç saat içerisinde ne yönde hareket edeceği ise elbette belli değil.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap