Çin Ekonomisi Koronavirüsten Nasıl Etkilendi?

Çin Ekonomisi Koronavirüsten Nasıl Etkilendi?

Paylaş
Çin Ekonomisi Koronavirüsten Nasıl Etkilendi?

Gerek kripto para piyasası gerekse küresel piyasalar Koronavirüsten ağır bir şekilde etkilendiler. Bunun yanı sıra ülke ekonomilerinin de bu salgından etkilenmeye başladığını biliyoruz.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu birkaç saat önce Koronavirüsün Çin ekonomisini nasıl etkilediğiyle ilgili resmi bir rapor yayınladı. Bu raporda dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak gösterilen Çin’in bile virüsten ne kadar ağır bir şekilde etkilendiğini görebiliyoruz. Bu verilere göre Koronavirüsün yayılmasıyla birlikte ülkedeki üretim azaldı, işsizlik arttı ve birçok konuda aksaklık yaşandı.

Çin Nasıl Etkilendi?

Bazı uzmanlar Koronavirüsün Çin ekonomisini nasıl etkilediğinin bilinemeyeceğini çünkü Çin’in asla olumsuz bir rapor yayınlamayacağını düşünüyorlardı. Ancak Çin Ulusal İstatistik Bürosu birkaç saat önce yayınladığı raporla herkesi şaşırttı. Londra’daki danışmanlık firması Capital Economics konu hakkında şu notu paylaştı:

İstatistik Bürosu’nun ekonomideki kötü gidişatı kabullenmeyeceğini düşünüyorduk çünkü böyle bir durumda resmi GSYH hedeflerine ulaşamayacaklarını da kabullenmiş olurlardı. Ama bunun tam aksi yönünde veriler paylaşıldı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun paylaştığı verilere göre Ocak-Şubat 2020 tarihlerinde perakende satışlarda %20.5 oranında düşüş görüldü. Bunun yanı sıra sabit varlık yatırımlarında %24.5 oranında azalma yaşandı.

Ülkedeki sanayi üretimi yılın ilk ayında %13.5 oranında azaldı, şehirlerdeki işsizlik oranı ise %6.2 oranında yükseldi, hizmet üretimi ise %13 azaldı. Capital Economics’in paylaştığı bilgilere göre tüm bu veriler ışığında Çin’in gayrı safi yurtiçi hasıla büyüme oranının %13 oranında azaldığını söylemek mümkün olabilir.

Etkisi Geçici mi?

Çin’in paylaştığı bu resmi veriler Koronavirüsün ülke ekonomisini nasıl etkilediğini açık bir şekilde gösteriyor. Ancak Çinli yetkililer bunun geçici bir süreç olduğunu vurgulamayı ihmal etmiyorlar.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu yetkililerinden Mao Shengyong’un açıklamalarına göre Çin, ekonomideki bu gidişatı kontrol altına alacak güce sahip:

”Yılın ilk iki ayındaki ekonomik gelişimimiz Covid-19 salgınından etkilendi. Ama geniş bir açıdan bakacak olursak Koronavirüsün etkilerinin kısa vadeli ve kontrol altına alınabilir olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap