Çin Dijital Para Projesini Aceleye Getirmemeli

Çin Dijital Para Projesini Aceleye Getirmemeli

Paylaş
Çin Dijital Para Projesini Aceleye Getirmemeli

Çin Merkez Bankası, Facebook’un Libra adlı dijital para projesiyle mücadele edebilmek ve uluslararası ödemelerde avantaj elde edebilmek için kendi dijital parasını geliştirmeye başlamıştı.

Çin’in dijital para projesi tam olarak ne zaman hazır olacak henüz bilinmiyor. Ancak hükümet yetkilileri bu projenin yıl bitmeden hazır olabileceğine inanıyorlar.

Aceleye Gelmemeli

Facebook’un birkaç farklı para birimine endekslediği Libra adlı dijital para projesinin bu yıl içerisinde kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor. Libra’nın çıkış tarihiyle ilgili henüz kesin bir bilgi yok ancak Çin’deki yetkililer Facebook ile adeta yarış halindeler.

Çin Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcılarından Zhu Min ise Çin’in dijital para konusunda acele etmemesi gerektiğine inanıyor. South China Morning Post’a göre Çin, Facebook’un dijital parasına olabildiğince temkinli bir şekilde yaklaşmalı. Min’in açıklamalarına göre Çin’in diğer ülkelerle de bir araya gelmesi ve Libra’nın tam olarak nasıl regüle edileceğiyle ilgili bir karar vermesi gerekiyor:

Çin’in bu konuya dahil olmasının ve Libra’nın regüle edilmesine katkıda bulunmasının çok önemli düşünüyorum.

Uluslararası Kullanım

Facebook’un geliştirdiği dijital para projesinin yalnızca ABD’de veya Çin’de değil uluslararası düzeyde bir kullanım alanı olacak. Dolayısıyla Libra’yı regüle etmek isteyen ülkelerin bir noktada işbirliği yapmaları gerekecek.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin eski çalışanlarından olan ve şu anda Hong Kong Borsası’nda görev alan Ba Shusong da Çin gibi ülkelerin dijital para konusunda acele etmemeleri gerektiğine inanıyor.

Günümüzde Çin’in yanı sıra Avrupa’daki Almanya ve Fransa gibi ülkeler de Libra projesinin mali istikrarı olumsuz yönde etkileyeceğinden korkuyor, bu projeyle olabildiğince etkili bir şekilde mücadele etmek istiyorlar. Ancak Shusong’a göre her ülke bu olaya olabildiğince dikkatli bir şekilde yaklaşmaya özen göstermeli. Hatta Shusong’a göre gitgide popülerleşen dijital paralarla ilgilenebilmek için uluslararası düzeyde bir işbirliği gerekecek.

Çalışmalar Başladı

Ba ve Shusong gibi uzman isimler Çin’i dijital para konusunda daha temkinli olmaya davet ederken bazı ülkeler dijital para konusunda şimdiden işbirliği yapmaya çalıştılar.

Bundan yalnızca birkaç gün önce İngiltere, İsveç, İsviçre, Kanada, Japonya ve Avrupa merkez bankaları, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile birlikte ortak bir çalışma grubu oluşturdular. Bu ülkelerin merkez bankaları yıl boyunca dijital merkez bankası paralarıyla ilgili araştırmalar yapacak, bilgiler toplayacak ve yıl sonunda konuyla ilgili bir rapor hazırlayacaklar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap