Çin Dijital Para Çalışmalarını Sürdürüyor

Çin Dijital Para Çalışmalarını Sürdürüyor

Paylaş
Çin Dijital Para Çalışmalarını Sürdürüyor

Dünya genelindeki birçok merkez bankası Koronavirüs ile mücadele etmek için faiz oranlarını düşürüyor ve piyasaya yüklü miktarlarda likidite enjekte ediyor. Çin Merkez Bankası ise bu süreci olabildiğince kısa süre içerisinde dijitalleştirmek, ekonomiye kendi dijital parası aracılığıyla müdahale edebilmek istiyor. Global Times’ın haberine göre Çinli yetkililer bu yüzden dijital para çalışmalarını hızlandırdılar.

Özel Sektörden Destek

Çin Merkez Bankası birkaç aydır kendi dijital parasını geliştirmeye çalışıyor. Merkez Bankası bu süreç içerisinde ülkenin önde gelen finans ve teknoloji şirketleriyle ve bankalarıyla da işbirliği yapıyor.

Tencent, Alibaba ve Huawei gibi şirketlerle birlikte çalışan Çin Merkez Bankası bu şirketlerden gerek altyapı gerek teknoloji konusunda destek alıyor. Tsinghua Üniversitesi’nden Cao Yan, Çin Merkez Bankası’nın özel sektörle işbirliği yaparak çok daha hızlı yol katettiğini düşünüyor.

Projenin Temelleri Hazır

Global Times’ın aktardığı bilgilere göre Çin Merkez Bankası’nın dijital para projesinin temelleri şu anda hazır durumda. Çin Merkez Bankası artık bu dijital paranın sirkülasyona nasıl sokulacağını, kullanım mekanizmasını vs. kararlaştırmaya çalışıyor.

Çin Merkez Bankası bu süreç içerisinde özellikle Alibaba’dan destek almış gibi görünüyor. Alibaba’ya bağlı olan Alipay’in 21 Ocak-17 Mart tarihleri arasında bu dijital para projesi için toplamda beş farklı yeni mekanizma geliştirdiği ve bunların patentini aldığı söyleniyor. Bu patentlerin içeriğine tam olarak erişemesek de patentlerin başlıca:

Dijital para üretimi, işlem kayıtları, dijital cüzdanlar, anonim işlem desteği, illegal hesapların tespiti ve denetimi

gibi konularla alakalı olduğu aktarılıyor.

Çin Merkez Bankası kendi dijital parasını bu yıl bitmeden kullanmaya başlamak istiyor. Ancak henüz resmi bir yol haritası paylaşılmadığı için projenin tam olarak hangi tarihte, ne şekilde hazır olacağını bilemiyoruz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap